Reklama
Reklama

NBP wyemituje nowy banknot. Z okazji 300-lecia koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej

fot. NBP
fot. NBP

Narodowy Bank Polski uświetnia ważne wydarzenia wydawaniem kolekcjonerskich monet i banknotów. W sierpniu wyemitowany zostanie kolekcjonerski banknot o nominale 20 złotych, który uświetni 300-lecie koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej.

Pierwszy kolekcjonerski banknot został wydany w 2006 roku i upamiętniał papieża Jana Pawła II. Od tego czasu emitowano banknoty upamiętniające ważne wydarzenia oraz ludzi świata kultury, nauki czy polityki. Już 21 sierpnia ukaże się kolejny banknot kolekcjonerski. Tym razem będzie on miał nominał 20 złotych, a okazją do jego wydania jest 300-lecie koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej.

Banknot został zaprojektowany przez Justynę Kopecką -Na stronie przedniej banknotu poświęconego okrągłej rocznicy tego wydarzenia ukazane zostały w wersji graficznej korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI. Maryjną koronę wieńczą gwiazdy, które nawiązują do Niewiasty z wizji apokaliptycznej.Korony Maryi i Dzieciątka podtrzymywane przez pary aniołów. Związane jest to z kultrm Aniołów Stróżów, który od XVII wieku szerzyli paulini na Jasnej Górze. (...) Na stronie odwrotnej banknotu widzimy rycinę wydaną w 1717 roku, przedstawiającą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej - iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyjny - wyjaśnia o. Stanisław Jan Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry.

Banknot zostanie wydany w nakładzie 55000 sztuk. Jego nominał to 20 złotych, a cena emisyjna 60 złotych. Sprzedaż banknotów prowadzona będzie przez oddziały okręgowe NBP oraz sklep internetowy NBP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro