Reklama

Poznań się wyludnia. Magistrat: "tempo kurczenia się populacji miasta spada"

fot. Aerofoto Kaczmarczyk
fot. Aerofoto Kaczmarczyk

Poznań jest na szczycie rankingu miast, w których w 2016 roku ubyło najwięcej mieszkańców. Zdaniem urzędników, ubiegłoroczne dane są i tak najlepsze od 16 lat.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o danych Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że Poznań króluje na liście miast, z których wyprowadza się najwięcej osób. Saldo migracji wewnętrznych w wybranych gminach to różnica liczby osób przybyłych do gminy i tych, które się z niej wyprowadziły w danym roku (pod uwagę są brane zmiany meldunkowe na pobyt stały). Poznań miał w 2016 roku największe saldo ujemne migracji. Wyniosło blisko - 2000 osób. Dla porównania Warszawa jest na największym "plusie" z wynikiem + 6571 osób.

Do danych GUS odniósł się poznański magistrat. Zdaniem urzędników tempo kurczenia się populacji Poznania spada, a ubiegłoroczny wynik jest najlepszym od 16 lat. - Spadek liczby ludności w 2016 roku był mniejszy o 1,6 tys. niż zakładano w ostatniej prognozie demograficznej GUS. W Poznaniu rodzi się coraz więcej dzieci (6,2 tys. w 2016 r.), co przy jednoczesnym spadku umieralności powoduje dodatni przyrost naturalny. Jedynym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie liczby mieszkańców w mieście jest ujemne saldo migracji, które - chociaż wciąż ujemne - od 3 lat ulega poprawie - wyjaśnia Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta.

Urzędnicy przypominają, że skupiają się na realizacji strategicznych założeń, które mają nie tylko zatrzymać mieszkańców w Poznaniu, ale też zachęcić do przeprowadzenia się do naszego miasta innych obywateli. Jakie to założenia? - Silna metropolia, nowoczesna przedsiębiorczość, zielone i mobilne miasto, przyjazne osiedla oraz wspólnotowość i dialog społeczny - wymieniają urzędnicy i wskazują na obecne i planowane inwestycje odbywające się w mieście - m.in. rewitalizację Śródmieścia, zagospodarowanie Wolnych Torów, system Poznańskiego Roweru Miejskiego, skutery na minuty, wypożyczalnia samochodów czy kolej metropolitalna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro