Reklama
Reklama

Rozpoczęła się budowa nowej siedziby Muzeum Broni Pancernej

fot. Muzeum Broni Pancernej
fot. Muzeum Broni Pancernej

W lipcu informowaliśmy o podpisaniu umowy na przeprowadzenie prac w nowej siedzibie Muzeum Broni Pancernej. W tej chwili prace na terenie przy ulicy Lotniczej już trwają, a muzeum opublikowało pierwsze zdjęcia z placu budowy.

O potrzebie przeniesienia Muzeum Broni Pancernej mówiło się od lat, gdyż obecna siedziba utrudnia dostęp do unikatowej kolekcji. Muzeum działa na terenie koszar na Golęcinie, a jego zwiedzanie jest możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu lub w trakcie imprez organizowanych przez wojsko. W 2015 roku pojawiła się propozycja przeniesienia placówki na teren po byłej jednostce wojskowej przy ulicy Lotniczej na Ławicy, a w lipcu umowa na przeprowadzenie prac w tym miejscu została podpisana -Zakres prac obejmuje przebudowę i remont czterech pawilonów wystawowych, remont budynku biurowo-wystawowego oraz budowę obiektów pomocniczych. Całkowita wartość umowy to prawie 12 mln złotych - wyjaśniał wówczas Michał Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej.

Inwestycja ma się zakończyć na przełomie 2018 i 2019 roku. Wówczas muzeum będzie mieć ponad 3000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, a w kolejnych latach możliwe jest zaaranżowanie dodatkowych 4000 m2 przestrzeni - poprzez zadaszenie terenów między pawilonami. W tej chwili w zbiorach muzeum znajduje się ponad 50 pojazdów, a niektóre z nich to unikaty na skalę światową.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
46.44 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro