Reklama
Reklama

Matyi: rusza budowa "nowej części Poznania" na terenie dawnego dworca PKS

fot. Skanska
fot. Skanska

Skanska oficjalnie rozpoczęła budowę nowego kompleksu budynków przy ulicy Matyi, na terenie, na którym jeszcze kilka lat temu funkcjonował dworzec PKS. To najbardziej złożony projekt deweloperski w Polsce, w jaki zaangażowała się firma.

Nowy Rynek, bo tak nazywa się inwestycja, zajmie 3,8 hektara. Znajdą się tu budynki o różnej funkcji, a w środku rynek. W pierwszej fazie budowy ma powstać budynek biurowy z 25 000 metrów kwadratowych powierzchni do pracy. Docelowo Nowy Rynek ma być jednak nie tylko miejscem pracy, ale też odpoczynku. Na rynku mają bowiem funkcjonować kawiarnie i restauracje.

Za koncepcję zagospodarowania przestrzeni odpowiada pracownia JEMS Architekci. - Przestrzeń zabudowy łącznie będzie liczyć ponad 100 tys. mkw. Na terenie znajdzie się 5 budynków o różnych funkcjach, które docelowo stworzą nowy miejski rynek. Do projektowania kolejnych etapów Skanska zaprasza najlepsze pracownie architektoniczne w Polsce. Projekt pierwszego budynku powstał we współpracy z wrocławskim studiem Maćków Pracownia Projektowa - informuje Skanska. Inwestor już zapowiada, że pierwszy budynek będzie ubiegać się o certyfikat "Obiekt bez Barier". - Oznacza to, że będzie on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy budynek ma być gotowy w drugim kwartale 2019 roku. Obiekt powstanie od strony ulicy Matyi i Przemysłowej i będzie mieć 6 kondygnacji naziemnych. W pierwszym etapie powstanie też 265 miejsc parkingowych. Docelowo cały kompleks ma mieć 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni najmu. Pierwszy budynek zapewni 1/4 tej powierzchni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro