Reklama
Reklama

Podjęto decyzję o budowie polskie elektrowni atomowej. Kto ją sfinansuje?

fot. gc85 / freeimages.com
fot. gc85 / freeimages.com

Podjęto ostateczną decyzję o budowie polskiej elektrowni atomowej. Inwestycja powstanie na północy kraju, wciąż pozostaje jednak wiele znaków zapytania.

Nieoficjalne informacje opublikował "Dziennik Gazeta Prawna". Wynika z nich, że decyzja już zapadła, ale nie wybrano jeszcze m.in. ostatecznej lokalizacji. Pod uwagę brane są miejscowości w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.

Według resortu rozwoju dobrym pomysłem byłby zakup technologii od Francuzów, co stałoby się okazją do ocieplenia stosunków na linii Warszawa-Paryż. Z kolei ministerstwo energii mówi o opcji chińskiej i koreańskiej. Takie reaktory nie pracują jednak do tej pory w Europie i musiałyby przejść proces certyfikacji.

Koszt budowy siłowni to ok. 16 mld zł. Kto za to zapłaci? Na razie nie wiadomo, bo Krzysztof Tchórzewski z resortu energii wykluczył finansowanie z budżetu państwa, a także kontrakty różnicowe (państwo gwarantuje wówczas inwestorowi stałą cenę prądu, pokrywając w razie potrzeby różnicę z ceną rynkową).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro