Reklama
Reklama

Poznaniacy już korzystają z elektrycznych skuterów. Będą dostępne do końca listopada

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Do końca listopada potrwa sezon na wypożyczanie skuterów elektrycznych w Poznaniu. Pierwsi poznaniacy już przejechali się jednośladami. Wiosną przyszłego roku pojazdów ma być nawet 300!

Pierwsza w Poznaniu wypożyczalnia skuterów elektrycznych zaczęła oficjalnie działać w poniedziałek. - Jest to skuter, którym się łatwo manewruje i przyjemnie się nim jeździ - mówi Marek Sternalski, radny PO. - Co jest też ważne, ten skuter jest bardzo cichy i ekologiczny. Bardzo mi się podoba jeszcze jedna rzecz w tym skuterze, ja jestem fanem Włoch, a on mi przypomina Vespę, więc czuję się dobrze na takim skuterku - dodaje.

Faktem jest, że skutery z wypożyczalni są elektryczne, a przez to praktycznie nie emitują hałasu w trakcie jazdy. - Są dużo lżejsze niż odpowiedniki spalinowe, a dzięki temu są dużo bardziej przyjazne nie tylko dla środowiska, ale też dla użytkowników - zauważa Konrad Sierzputowski z Blinkee.pl.

- Ja w życiu raz jechałem skuterem i to jest świetne wrażenie. Mam nadzieję teraz częściej korzystać z tego środka lokomocji - mówi Andrzej Białas, szef Gabinetu Prezydenta. - A jest to pojazd dwuosobowy i można się wybrać na fajną przejażdżkę i turystycznie zwiedzać nasze piękne miasto - dodaje.

Sezon na wypożyczanie skuterów trwać będzie do 30 listopada, podobnie jak w przypadku Poznańskiego Roweru Miejskiego. Początkowo skuterów jest 15, ale wiosną 2018 roku ma ich być znacznie więcej - nawet 300! Sierzputowski nie ukrywa, że w początkowej fazie działania wypożyczalni w Poznaniu, firma bardzo liczy na uwagi od użytkowników. - Chcemy poznać opinie poznaniaków na temat tej usługi, dowiedzieć się, co chcieliby poprawić lub zmienić w działaniu systemu - wyjaśnia.

Jak to działa? Wystarczy ściągnąć aplikację na telefon, wyszukać skuter znajdujący się w pobliżu i go zarezerwować (czas na dotarcie do pojazdu to 15 minut). Zanim rozpocznie się jazdę, pojazd trzeba odblokować i oczywiście założyć kask (z czepkiem higienicznym - przy skuterze są dwa kaski). Po zakończeniu jazdy nie trzeba odstawiać skutera w wyznaczonym miejscu - można to zrobić w dowolnej (zgodnej z przepisami) lokalizacji na terenie Poznania. Minuta jazdy Blinkee kosztuje 69 groszy. Po około 100 minutach (69 zł) licznik się zatrzymuje i resztę trasy danego dnia pokonujemy bezpłatnie. Co istotne, wszystkie skutery są ubezpieczone, a po mieście porusza się serwis, który m.in. uzupełnia rozładowane baterie w jednośladach i funduje im "szybki przegląd".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro