W weekend najstarsza poznańska trasa rowerowa skończy 25 lat!
Dokładnie w niedzielę 25 lat skończy najstarsza miejska trasa rowerowa w Poznaniu. Otwarto ją 30 lipca 1992 roku.
Historię tras rowerowych w Poznaniu przypomina Biuletyn Miejski. Pierwsze projekty dróg rowerowych dla Poznania powstały już w latach 30-tych ubiegłego wieku. W latach międzywojennych to rower był dla mieszkańców najważniejszym środkiem transportu i dlatego chciano pomóc rowerzystom w poruszaniu się po mieście. - Ruch rowerowy stanowił ponad połowę całego ruchu miejskiego - czytamy w Przewodniku rowerowym wydanym przez Zarząd Dróg Miejskich. Planowane trasy rowerowe miały mieć 70 kilometrów, ale wybuch wojny sprawił, że projektu nie zrealizowano. Powstały co prawda krótkie fragmenty tras, ale z niczym się nie łączyły i w zasadzie nie były wykorzystywane przez mieszkańców.
Sytuacja zmieniła się dopiero w latach 90-tych, choć początkowo był to trudny okres dla rowerów. Uznawano je bowiem za pojazd "dla ubogich" i nie myślano o infrastrukturze rowerowej. Wkrótce miało się to jednak zmienić. W 1991 roku do miejskich radnych trafiło pismo od Polskiego Klubu Ekologicznego, w którym apelowano o poprawę bezpieczeństwa rowerzystów w Poznaniu. Po jakimś czasie mieszkańcy mogli wziąć udział w ankiecie na łamach prasy, w której pytano m.in. czy budowa dróg rowerowych ma sens i czy ludzie będą z nich korzystać. Odzew był spory i dlatego jeszcze w 1991 radni zdecydowali o utworzeniu pierwszej miejskiej drogi rowerowej łączącej Rataje i centrum. - Mówiono i pisano o niej, że to pierwsza miejska trasa rowerowa w Europie Środkowo-Wschodniej. Miała około 5 km długości - czytamy w Przewodniku Rowerowym.
- Trasa prowadziła przez plac Kolegiacki, gdzie zostały zamontowane pierwsze w Polsce stojaki na rowery w kształcie odwróconej litery U. Zaś na ulicach Za Bramką i Wszystkich Świętych powstały pierwsze w naszym kraju kontrapasy - opisują autorzy opracowania.
Miejski Biuletyn przypomina, że otwarcie trasy z osiedla Lecha przez most św. Rocha na plac Kolegiacki odbyło się 30 lipca 1992. W niedzielę minie więc dokładnie 25 lat od tego momentu. W międzyczasie zupełnie nowy wygląd zyskał m.in. most św. Rocha.