Reklama
Reklama

Kolejny Łańcuch Światła dziś w parku Kasprowicza! Organizatorzy wydali oświadczenie

fot. Łańcuch Światła Poznań

Choć Andrzej Duda zapowiedział dziś weto dla ustaw o reformie KRS i SN, to poznaniacy również dziś spotkają się w parku Kasprowicza. Będzie to już ósme spotkanie z cyklu Łańcuch Światła.

Poznaniacy spotykają się na manifestacjach przeciwko reformie sądów od przeszło tygodnia. Początkowo spotkania odbywały się w na pl. Wolności, później w parku Adama Mickiewicza, a ostatecznie trafiły do parku Kasprowicza. Zmiany lokalizacji podyktowane były liczbą protestujących, która zwiększała się z dnia na dzień. Według szacunków policji w niedzielę pod Areną pojawiło się nawet 15000 osób.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

W poniedziałek Andrzej Duda poinformował, że zawetuje dwie z trzech kwestionowanych ustaw. Na decyzję prezydenta zareagowali organizatorzy poznańskiej manifestacji -Przede wszystkim pokazaliśmy, że solidarny protest przeciwko złym ustawom ma sens. Pokazaliśmy, że zjednoczeni ponad podziałami partyjnymi jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na decyzje najważniejszych polityków w Państwie. Pokazaliśmy, że jesteśmy wspólnotą, która potrafi bronić swoich praw stanowczo i pokojowo. Udało nam się zachęcić do aktywności oraz wypowiedzi wiele osób, których głos nigdy wcześniej nie był słyszalny. Mamy nadzieję, że to, co wydarzyło się na placach i w parkach Poznania zainspiruje wiele osób i zmieni ich podejście do solidarności społecznej, udziału w wyborach, działalności aktywistycznej - piszą organizatorzy, ale jednocześnie stwierdzają, że walka się nie kończy -Prezydent ogłosił tylko dwa weta. Zamierza natomiast podpisać nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych, która daje olbrzymią władzę Ministrowi Sprawiedliwości i Prokuratorowi Generalnemu nad ustalaniem składów personalnych w polskich sądach. To pozwoli odwołać prezesów i wiceprezesów sądów, a nowi na tych stanowiskach dostaną sześć miesięcy na wymianę sędziów funkcyjnych. Po czystkach "nowe", podporządkowane Ministrowi sądy, mogą podejmować decyzje o aresztowaniach i wydawać wyroki z inspiracji politycznej. Taka zmiana uderza w nas wszystkich, a władzy daje bezkarność. Możemy trafić do sądów orzekających pod naciskiem lub z chęci otrzymania awansu. Nie ma naszej zgody na montowanie atrapy trójpodziału władzy. Nadal walczymy o niezawisłość sądów!

Organizatorzy zapraszają na ósmy Łańcuch Światła, który rozpocznie się w parku Kasprowicza o godzinie 21 -Trzeba uczcić wygraną bitwę, podsumować ten tydzień, zastanowić się nad dalszymi krokami, a przede wszystkim podziękować wszystkim ogniwom Łańcucha Światła - zachęcają organizatorzy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
10.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro