Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 -1
Reklama

Kolejny Łańcuch Światła dziś w parku Kasprowicza! Organizatorzy wydali oświadczenie

BS
poniedziałek, 24.07.2017 r.
godz. 18.30
BS | poniedziałek, 24.07.2017 r., godz. 18.30
Kolejny Łańcuch Światła dziś w parku Kasprowicza! Organizatorzy wydali oświadczenie
fot. Łańcuch Światła Poznań

Choć Andrzej Duda zapowiedział dziś weto dla ustaw o reformie KRS i SN, to poznaniacy również dziś spotkają się w parku Kasprowicza. Będzie to już ósme spotkanie z cyklu Łańcuch Światła.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
9°C 1033 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1025 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Poznaniacy spotykają się na manifestacjach przeciwko reformie sądów od przeszło tygodnia. Początkowo spotkania odbywały się w na pl. Wolności, później w parku Adama Mickiewicza, a ostatecznie trafiły do parku Kasprowicza. Zmiany lokalizacji podyktowane były liczbą protestujących, która zwiększała się z dnia na dzień. Według szacunków policji w niedzielę pod Areną pojawiło się nawet 15000 osób. 

W poniedziałek Andrzej Duda poinformował, że zawetuje dwie z trzech kwestionowanych ustaw. Na decyzję prezydenta zareagowali organizatorzy poznańskiej manifestacji - Przede wszystkim pokazaliśmy, że solidarny protest przeciwko złym ustawom ma sens. Pokazaliśmy, że zjednoczeni ponad podziałami partyjnymi jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na decyzje najważniejszych polityków w Państwie. Pokazaliśmy, że jesteśmy wspólnotą, która potrafi bronić swoich praw stanowczo i pokojowo. Udało nam się zachęcić do aktywności oraz wypowiedzi wiele osób, których głos nigdy wcześniej nie był słyszalny. Mamy nadzieję, że to, co wydarzyło się na placach i w parkach Poznania zainspiruje wiele osób i zmieni ich podejście do solidarności społecznej, udziału w wyborach, działalności aktywistycznej - piszą organizatorzy, ale jednocześnie stwierdzają, że walka się nie kończy - Prezydent ogłosił tylko dwa weta. Zamierza natomiast podpisać nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych, która daje olbrzymią władzę Ministrowi Sprawiedliwości i Prokuratorowi Generalnemu nad ustalaniem składów personalnych w polskich sądach. To pozwoli odwołać prezesów i wiceprezesów sądów, a nowi na tych stanowiskach dostaną sześć miesięcy na wymianę sędziów funkcyjnych. Po czystkach “nowe”, podporządkowane Ministrowi sądy, mogą podejmować decyzje o aresztowaniach i wydawać wyroki z inspiracji politycznej. Taka zmiana uderza w nas wszystkich, a władzy daje bezkarność. Możemy trafić do sądów orzekających pod naciskiem lub z chęci otrzymania awansu. Nie ma naszej zgody na montowanie atrapy trójpodziału władzy. Nadal walczymy o niezawisłość sądów!

Organizatorzy zapraszają na ósmy Łańcuch Światła, który rozpocznie się w parku Kasprowicza o godzinie 21 - Trzeba uczcić wygraną bitwę, podsumować ten tydzień, zastanowić się nad dalszymi krokami, a przede wszystkim podziękować wszystkim ogniwom Łańcucha Światła - zachęcają organizatorzy.

Reklama