Reklama
Reklama

Abp Stanisław Gądecki do Andrzeja Dudy: Pragnę podziękować panu Prezydentowi za postawę zajętą w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

fot. Grzegorz Momot/PAP

Mimo, że konflikt wokół reformy sądownictwa trwa od ponad tygodnia, to głosu w tej sprawie nie zabierał do tej pory kościół. W poniedziałek, po decyzji Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw, list otwarty do prezydenta wystosował abp Stanisław Gądecki.

Arcybiskup Poznański i przewodniczący polskiego episkopatu podziękował prezydentowi za postawę w sprawie ustaw reformujących Sąd Najwyższy oraz Krajową Radę Sądownictwa. Jednocześnie arcybiskup zwraca uwagę, że Katolicka Nauka Społeczna docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych. Jednocześnie Gądecki przyznaje, że rządzący mają prawo do pewnej wolności w realizacji celów politycznych, ale muszą one być uzależnione od funkcji syntezy i mediacji w obliczu dobra wspólnego. Jednocześnie arcybiskup przypomina zdanie Jana Pawła II o podziale władzy -Z drugiej zaś strony należy mieć na uwadze to, co powiedział papież Jan Paweł II na temat relacji władzy prawodawczej, wykonawczej i sądowniczej stwierdzając - w swoim przemówieniu do uczestników kongresu włoskiego Stowarzyszenia Sędziów - że równowaga między tymi trzema władzami, z których każda ma określone kompetencje i zakres odpowiedzialności - tak że jedna nie dominuje nigdy nad drugą - jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania demokracji - pisze abp Gądecki.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
13.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro