Psychologiczne wsparcie dla bezrobotnych
Choć mają dobre kwalifikacje, trudno im znaleźć odpowiednią pracę. Osoby długotrwale bezrobotne, po kryzysach psychicznych potrzebują pomocy - zwłaszcza w pierwszym okresie pojawienia się w środowisku pracowników. Aby zapewnić im łagodny powrót do społeczeństwa powstał projekt "Śniadanie z pracodawcą".
Do domu zwanego Zielone Centrum w ciągu tygodnia przychodzi ponad sto osób. Nie mogą one znaleźć sensu życia, mają problemy społeczne i psychologiczne, szukają pomocy a często również kogoś z kim po prostu mogą się podzielić swoimi problemami. Z taką pomocą wychodzi do nich środowiskowy dom samopomocy, w którym spotykają się osoby po kryzysach psychicznych.
Dom należy do Stowarzyszenia Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego. Stowarzyszenie to przyłączyło się w sierpniu do projektu "Śniadanie z pracodawcą". Uwieńczeniem projektu będzie spotkanie z grupą 60 pracodawców i przeprowadzenie serii rozmów kwalifikacyjnych, z którymi podopieczni nie powinni już mieć problemów. Spotkanie to nastąpi już na początku grudnia.
Uczestnicy projektu mają przede wszystkim za zadanie nauczyć się otwartości do innych osób. W domu przez cały dzień odbywają się zajęcia gimnastyczne, plastyczne, muzyczne i takie, które zgodne są z zainteresowaniem podopiecznych. Uczą się również pracy biurowej. Zajęcia mają za zadanie nie tylko nauczyć, ale również sprawiać przyjemność i pomóc tym samym w rehabilitacji. Osoby, które czują, że są do tego gotowe biorą również udział we wspólnych wyjściach kulturalno-rozrywkowych. Dobrowolnie mogą też uczestniczyć w projekcie "Śniadanie z pracodawcą".
Centrum czeka na zgłoszenie pracodawców, którzy będą chętni do współpracy. Na początku grudnia, uczestnicy programu spotkają się z pracodawcami. W ramach projektu pracodawcy zyskują gwarancję, że w sytuacji, gdy pracownik nie będzie mógł przybyć do pracy, zastąpi go ktoś z członków stowarzyszenia.