Reklama
Reklama

Schron z czasów II wojny światowej w centrum Poznania

fot. CYRYL / Bogusław Musielak
fot. CYRYL / Bogusław Musielak

Wielu poznaniaków nie zdaje sobie sprawy, że w rejonie skrzyżowania ulic Kościuszki, Taczaka i Taylora w centrum miasta znajduje się schron z czasów II wojny światowej.

Historię tego miejsca przypomina Cyfrowe Repozytorium Lokalne. Obiekt powstał w 1944 roku i miał służyć do ochraniania węzła łączności kolejowej systemu BASA. - Był to niezależny, automatyczny system łączności telefonicznej stworzony z myślą o niemieckich przewozach kolejowych uruchomiony w 1928 roku. W latach 30. XX wieku BASA umożliwiał skoordynowanie niemieckiej sieci przewozów kolejowych, a w czasie II wojny światowej objął zasięgiem całą okupowaną Europę - można przeczytać na CYRYL-u.

System był bardzo przydatny - m.in. pozwalał na szybkie przemieszczanie wojsk. Przez to był narażony na potencjalne ataki z powietrza i dlatego jego ważne węzły znajdowały się w schronach. Poznański schron nie został całkowicie wyposażony ze względu na koniec wojny. Budynek przejęły polskie koleje i początkowo urządziły w nim magazyn. W czasach trudnych relacji na linii Związek Radziecki - USA i potencjalnego zagrożenia, schron miał służyć jako azyl dla 300 osób.

Dziś schron jest pewnego rodzaju atrakcją turystyczną - działa tu tzw. escape room, czyli tajemniczy pokój, z którego wydostać się można jedynie poprzez rozwiązywanie zagadek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro