Reklama
Reklama

ITD udaremniła nielegalny transport odpadów z Anglii

fot. WITD

Kilka dni temu funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymali pod Poznaniem samochód, którym przewożono nielegalne śmieci pochodzące z Anglii. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, a naczepa ze śmieciami została zabezpieczona.

Ciągnik siodłowy z naczepą został zatrzymany do kontroli przy punkcie poboru opłat Gołuski na autostradzie A2 -Kierowcą był Polak, który wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy na rzecz firmy z Wielkopolski. Towar został załadowany w Wielkiej Brytanii z przeznaczeniem dla firmy na Śląsku. Na podstawie okazanych do kontroli dokumentów oraz wyjaśnień kierowcy, wynikało, że przewoził on ładunek odpadów o kodzie 191204, czyli zgodnie z europejskim wykazem odpadów: tworzywa sztuczne i gumę - informuje ITD.

Przeprowadzone oględziny wykazały jednak, że na naczepie znajduje się mieszanina odpadów -Z uwagi na zakaz wwozu odpadów komunalnych z zagranicy, kierowcę poproszono o okazanie zezwolenia wydanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Kierowca nie posiadał w pojeździe odpowiednich dokumentów ani decyzji wydanej przez GIOŚ. W trakcie kontroli złożył wyjaśnienia do protokołu z przesłuchania świadka. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, wobec przewoźnika realizującego przewóz, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą 10 tysięcy złotych - wyjaśnia ITD.

O odkryciu powiadomiono też policję, GIOŚ oraz WIOŚ, które będą prowadziły postępowanie w sprawie. Naczepa z odpadami została przetransportowana na parking i zostanie zwolniona po decyzji GIOŚ odnośnie zagospodarowania odpadów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał kolejne dziś ostrzeżenie pierwszego stopnia!
2℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro