Reklama
Reklama

Andrzej Duda zabrał głos w sprawie zmian w sądownictwie: "Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym, jeżeli ustawa zaproponowana przeze mnie nie trafi uchwalona na moje biurko"

fot. Jacek Turczyk/PAP

W godzinach popołudniowych Andrzej Duda zabrał głos w sprawie zmian w sądownictwie. Prezydent poinformował, że złożył swój projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i nie podpisze ustawy o SN jeśli nie zostanie ona uchwalona.

Kryzys związany z reformą polskiego sądownictwa trwa już od kilku dni, a przez polskie miasta przetoczyły się kilkutysięczne manifestacje w obronie trójpodziału władzy. Do tej pory Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że nie ugnie się i wprowadzi zmiany, które zapowiadało w kampanii wyborczej. Sytuacja zmieniła się we wtorek po wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy - Mam pełną świadomość od lat, ale mocno ugruntowaną podczas kampanii wyborczej, że Polacy nie są zadowoleni z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Wymaga on zmian. Wiele powinno się zmienić w mentalności sędziów, którzy nie są najważniejszą kastą w Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda, który poinformował, że przygotował własny projekt ustawy o KRS i nie podpisze kontrowersyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym jeśli zaproponowane przez niego zmiany nie zostaną uchwalone przez Sejm.

Projekt przygotowany przez prezydenta zakłada, że członków KRS Sejm będzie wybierał większością 3/5 głosów, a to zdaniem prezydenta sprawi, że jedno ugrupowanie nie będzie decydowało o składzie sędziowskim. Za zabranie głosu prezydentowi podziękował Paweł Kukiz, który stwierdził, że propozycja prezydenta demokratyzuje państwo. Na temat wystąpienia prezydenta wypowiedzieli się także liderzy Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Ryszard Petru stwierdził, że presja protestujących ma sens, a Grzegorz Schetyna powiedział, że docenia aktywność prezydenta i chciałby przekonać Andrzej Duda do referendum w sprawie reformy sądownictwa.

Do sprawy odniosła się Beata Mazurek - Propozycja prezydenta nie była absolutnie uzgodniona z PiS. Musimy się zastanowić jak się do niej odnieść -powiedziała rzeczniczka PiS.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
2.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro