Reklama

Po zawaleniu się ściany budynku na Górczynie: lokatorzy nie mogą wrócić do mieszkań

fot. Renata Winczewska
fot. Renata Winczewska

Nikt nie ucierpiał w wyniku poniedziałkowego zawalenia się ściany i klatki schodowej remontowanego budynku wielorodzinnego przy ulicy Rudnicze na Górczynie. 10 rodzin długo jeszcze nie wróci do swoich mieszkań.

Już w poniedziałek pisaliśmy o zawaleniu się ściany i klatki schodowej w budynku przy ulicy Rudnicze 1. - Dwóch przewodników z psami pojawiło się na terenie gruzowiska, ale psy nie wskazały obecności jakiejkolwiek osoby w tym miejscu - mówi Jarosław Kuśmierek, dowódca akcji z PSP.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


W budynku zawaliła się nie tylko ściana. Uszkodzeniu uległ dach, a także konstrukcja dwóch stropów. To oznacza, że mieszkańcy nie mogą wrócić do swoich mieszkań. I tak będzie prawdopodobnie przez dłuższy czas.

Okoliczności zdarzenia wyjaśnia m.in. nadzór budowlany. Kamienica była remontowana, a przy ścianie, która uległa zawaleniu, w trakcie robót wykopano rów. - My musimy mieć pewność, że te roboty były prowadzone na podstawie projektu budowlanego, na podstawie zgłoszenia do Wydziału Urbanistyki, a przede wszystkim musimy dowiedzieć się czy te roboty były prowadzone pod nadzorem osoby z uprawnieniami budowlanymi - zaznacza Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

W budynku mieszka 10 rodzin, z których większość zatrzymała się u swoich bliskich. - 3 osoby trafiły do hotelu Cezamet. Miasto zorganizowało im nocleg - tłumaczy Robert Raczyński z Centrum Zarządzania Kryzysowego UM.

W najbliższym czasie zarządca budynku ma przygotować ekspertyzę stanu technicznego obiektu. Ekspertyza będzie analizowana przez nadzór budowlany.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
22.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro