Reklama
Reklama

Posłowie PiS z Poznania za zmianami w Sadzie Najwyższym, choć jeden z nich mówi: "nie powinno być mojego podpisu pod tym projektem"

Podpisy dwóch posłów PiS z Wielkopolski - Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Bartłomieja Wróblewskiego znalazły się pod poselskim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdaniem części specjalistów, nowe przepisy zagrażają polskiej demokracji.

W opinii Szymona Szynkowskiego vel Sęka zmiany w systemie sądowniczym to konieczność wynikająca z nadużyć środowiska sędziowskiego. Jednym z tych punktów, które najbardziej nie domagają w naszym państwie jest właśnie wymiar sprawiedliwości i to widzę na dyżurach poselskich. Ludzie zgłaszają się ze sprawami przewlekłymi, ze sprawami rozstrzygniętymi w sposób ewidentnie sprzeczny z przepisami - tłumaczy Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS.

Tymczasem poseł Bartłomiej Wróblewski stwierdził, że jego podpis pod ustawą pojawił się przez pomyłkę. Nie powinno być mojego podpisu pod tym projektem, ponieważ ja go nie czytałem. Nie byłem w stanie się z nim zapoznać i wyraźnie prosiłem o usunięcie mojego podpisu z listy - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Przeciwko projektowi protestują sędziowie i opozycja. Ich zdaniem zmiany w ustroju Sadu Najwyższego to zachwianie zasady trójpodziału władzy i krok w kierunku państwa autorytarnego. Politycy będą mieli pełna kontrolę nad całym ciągiem procesu w wymiarze sprawiedliwości - komentuje Bartłomiej Przymusiński, Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

My musimy być pewni tego, że jak dojdzie do procesu sądowego, w którym my jako zwykli obywatele wystąpimy to nie ważne, czy drugą stroną będzie polityk, czy bogaty biznesmen to sąd orzeknie na mocy funkcjonującego prawa - mówi dr Szymon Ossowski, politolog UAM.

Ustawa zakłada między innymi, wymianę całego składu Sądu Najwyższego. Nowych członków tego gremium ma wskazać minister sprawiedliwości. Sąd Najwyższy to najwyższa instancja sądowa w Polsce stwierdzająca między innymi ważność wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
3.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro