Brakuje miejsc w kostnicy? Sanepid skontrolował szpital przy ul. Lutyckiej
W dniach od 4 do 6 lipca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu przeprowadził kontrolę w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu. Powodem kontroli była informacja dotycząca nieprawidłowego postępowania ze zwłokami w poznańskim szpitalu.
O sprawie w ubiegłym tygodniu poinformowała "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze dotarli do informacji, że poznański szpital, który dysponuje 600 łóżkami ma tylko jedną komorę chłodniczą, mogącą pomieścić 6 ciał. Brakować ma też specjalnych wózków, dlatego zmarli są czasem transportowani tymi służącymi na co dzień chorym. Zastrzeżenia miała też budzić temperatura, w której przechowywane są zwłoki.
W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu w ubiegłym tygodniu przeprowadzona została kontrola Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W wyniku kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie utrzymania właściwego stanu sanitarno-higienicznego oraz technicznego pomieszczeń, które przeznaczone są do przechowywania zwłok - poinformowała Cyryla Staszewska, rzecznik poznańskiego Sanepidu.
Ponadto stwierdzono, że w szpitalu dostępne są wydzielone wózki do przewożenia zwłok w liczbie zapewniającej odpowiednie warunki transportu. Podczas kontroli sprawdzono też bieżąco liczbę zwłok przechowywanych w urządzeniach chłodniczych i nie stwierdzono uchybień. Ponadto nieprawidłowości nie zostały też stwierdzone w zakresie utrzymania właściwego stanu higienicznego urządzeń chłodniczych do przechowywania zwłok oraz sprzętu służącego do przewożenia zwłok osób zmarłych do chłodni.
Na podstawie przeprowadzonej analizy dokumentacji tj. zapisów w księdze zgonów za okres I półrocza 2017 roku oraz kart skierowania zwłok do chłodni (w celowo wybranych okresach I półrocza 2017 r.) ustalono, że w jednym przypadku - w trzech następujących po sobie dniach - liczba zwłok osób zmarłych przechowywanych w chłodni była większa od liczby miejsc w urządzeniach chłodniczych. Wynikało to z większej w tym okresie liczby zgonów, jak również z powodu odbierania przez przedsiębiorstwa pogrzebowe ciał osób zmarłych w szpitalu po upływie ponad 72 godzin - informuje Staszewska.
W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu wydał doraźne zalecenie opracowania awaryjnych procedur, które uwzględniałyby rozwiązanie sytuacji, w których dochodzi do nagromadzenia zwłok, zapewniających właściwe postępowanie ze zwłokami osób zmarłych w szpitalu. Pomimo że postępowanie szpitala było niewłaściwe, nie jest ono uregulowane prawnie - dodała rzeczniczka Sanepidu.
Ponadto dyrekcja placówki zapewniła, że podjęte zostały działania mające na celu zwiększenie liczby miejsc do przechowywania zwłok. Został już ogłoszony przetarg. Celem jest uzyskanie do dyspozycji ponad 20 stanowisk do przechowywania zwłok.