Reklama

Tłumy na 45. urodzinach Maltanki!

fot. Jędrzej Gerwel
fot. Jędrzej Gerwel

Na urodziny poznańskiej Kolejki Parkowej MPK przygotowało wiele atrakcji dla najmłodszych oraz dorosłych miłośników Maltanki.

45 lat temu ruszyła w swoją pierwszą trasę. Jako jedyna wąskotorówka w Poznaniu każdego dnia z dumą wozi najmłodszych poznaniaków i turystów. Dla wszystkich stało się ogromną przyjemnością móc skorzystać z atrakcji kolei maltańskiej, a większość nadal szkolną wycieczkę do ZOO kojarzy jedynie z przejazdem kolejką.

Z okazji urodzin na wszystkich, którzy przyszli uczcić obchody urodzinowe czeka mnóstwo atrakcji. Impreza trwała od godziny 11:00 do 17:00. Wśród atrakcji pojawi się między innymi wspólne budowanie tekturowych kolejek tworzenie neonowych napisów. To nawiązanie do niebieskiego neonu KOLEJKA MALTANKA, który odrestaurowaliśmy przy wsparciu Galerii Malta. Pracował przy nim pan Piotr Heinze, ta sama osoba, która stworzyła go w latach 70’tych ubiegłego wieku - informuje Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Ponadto będzie można zwiedzić loco garaż - gdzie nocują ciuchcie,. Będzie też można w tym miejscu obejrzeć dodatkowa jednostkę, wypożyczoną z okazji urodzin Maltanki od Wyrzyskiej Kolei Powiatowej.

Przygotowano też:

- koło fortuny, czyli zagadki i zadania z nagrodami, które ufundowało MPK, Galeria Malta, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz Bank Pocztowy,

- kolorowe dmuchańce i dart na rzepy, - sportowe zabawy z Akademią Piłkarską Reissa,

- stoisko Stowarzyszenia Dzieciaki Chojraki, na którym zorganizowane zostaną quizy z nagrodami oraz kolorowanki. Stowarzyszenie przeprowadzi też kwestę, której celem jest rozbudowa Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UM w Poznaniu i stworzenie najlepszych warunków dla rodzin, wspierających najmłodszych w trakcie tego trudnego leczenia.

O godzinie 13:00 animatorzy Teatru Muzycznego uczyli chętnych układu tanecznego do kultowej piosenki "Wyginam śmiało ciało" z filmu "Madagaskar". Natomiast o godz. 13:30 specjalny urodzinowy koncert zagrała Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań Sp. z o.o. O godzinie 14:00 na scenie pojawił się prezes Wojciech Tulibacki i Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, którzy złożylu Maltance życzenia.

Był też pyszny 40-kilogramowy tort, którym poczęstowani zostali wszyscy goście. Kolejka stała się jedną z największych atrakcji turystycznych naszego miasta - mówi Wojciech Tiulibacki, prezes Zarządu poznańskiego MPK. Podróż Maltanką, która jest jedną z ostatnich kolejek wąskotorowych w Polsce, to i dla dzieci, i dla dorosłych wielka frajda. Z przejażdżek naszą szaloną ciuchcią skorzystało w ubiegłym roku prawie 143 tysiące osób, w tym wielu turystów. Zwłaszcza w ostatnich latach Maltanka świętuje rekordy popularności, bo podróż ciuchcią do zwierzyńca na spotkanie z lwem czy słoniem, to szczególna atrakcja - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
45.85 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro