Reklama
Reklama

Kolejne groby z czasów Mieszka I odkryli na Śródce archeolodzy

Groby, m.in. z czasów panowania Mieszka Pierwszego odkryli archeolodzy na budowie kamienicy na Śródce. Znalezione szczątki i szkielety ludzkie zostaną wydobyte, dokładnie opisane i zmagazynowane.

W odkrytych grobach, oprócz ciał chowanych wg chrześcijańskiego rytu, czyli w trumnach i z głowami zwróconymi ku zachodowi - znaleziono też szczątki ze śladami licznych urazów, chowane jeszcze długo przed czasami księcia Mieszka I. Może to świadczyć m.in. o torturach, jakim poddawano ówczesnych mieszkańców Ostrowa Tumskiego. Jedna z pochowanych w tym miejscu osób, według wstępnej oceny archeologów i antropologów - prawdopodobnie została wcześniej poćwiartowana. Jej ciało złożono w grobie z twarzą odwróconą do ziemi. Zdaniem specjalistów taki sposób pochówku mógł mieć związek np. z czynami danej osoby za życia. Niewykluczone, że ciała zmarłych uszkadzano też w związku z ówczesnymi wierzeniami o ich nieczystych i nadprzyrodzonych mocach.

Odkrywamy pozostałości już od czasów pradziejowych. Najstarsze znaleziska tutaj zarejestrowane przez nas pochodzą sprzed kilku tysięcy lat - mówi Paweł Pawlak, szef prac archeologicznych.

Odsłaniamy warstwy, które pozwalają nam dojść do średniowiecznych. I na początku pojawia się budowa nowożytna, późno - średniowieczna. Mamy do czynienia właśnie z różnego rodzaju chatami, które zostały tutaj spalone w późnym średniowieczu - mówi Jagoda Mizerka, archeolog.

Prace archeologów na Śródce trwają już ponad 20 lat. Do dziś odkryli już pół tysiąca grobów. Szacuje się, że może ich tu być jeszcze około tysiąca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro