Kolejne groby z czasów Mieszka I odkryli na Śródce archeolodzy
Groby, m.in. z czasów panowania Mieszka Pierwszego odkryli archeolodzy na budowie kamienicy na Śródce. Znalezione szczątki i szkielety ludzkie zostaną wydobyte, dokładnie opisane i zmagazynowane.
W odkrytych grobach, oprócz ciał chowanych wg chrześcijańskiego rytu, czyli w trumnach i z głowami zwróconymi ku zachodowi - znaleziono też szczątki ze śladami licznych urazów, chowane jeszcze długo przed czasami księcia Mieszka I. Może to świadczyć m.in. o torturach, jakim poddawano ówczesnych mieszkańców Ostrowa Tumskiego. Jedna z pochowanych w tym miejscu osób, według wstępnej oceny archeologów i antropologów - prawdopodobnie została wcześniej poćwiartowana. Jej ciało złożono w grobie z twarzą odwróconą do ziemi. Zdaniem specjalistów taki sposób pochówku mógł mieć związek np. z czynami danej osoby za życia. Niewykluczone, że ciała zmarłych uszkadzano też w związku z ówczesnymi wierzeniami o ich nieczystych i nadprzyrodzonych mocach.
Odkrywamy pozostałości już od czasów pradziejowych. Najstarsze znaleziska tutaj zarejestrowane przez nas pochodzą sprzed kilku tysięcy lat - mówi Paweł Pawlak, szef prac archeologicznych.
Odsłaniamy warstwy, które pozwalają nam dojść do średniowiecznych. I na początku pojawia się budowa nowożytna, późno - średniowieczna. Mamy do czynienia właśnie z różnego rodzaju chatami, które zostały tutaj spalone w późnym średniowieczu - mówi Jagoda Mizerka, archeolog.
Prace archeologów na Śródce trwają już ponad 20 lat. Do dziś odkryli już pół tysiąca grobów. Szacuje się, że może ich tu być jeszcze około tysiąca.