Reklama
Reklama

8,2 mln złotych dofinansowania na zabytki Ostrowa Tumskiego

Kościół Marii Panny na Ostrowie Tumskim | fot. UMP
Kościół Marii Panny na Ostrowie Tumskim | fot. UMP

Podpisano umowę na dofinansowanie budowy ekspozycji pałacu Mieszka I i kaplicy Dobrawy na Ostrowie Tumskim. Atrakcja ma być gotowa na przyjęcie turystów do końca przyszłego roku.

Cały projekt nosi nazwę "Tu się wszystko zaczęło". Tu się wszystko zaczęło. To jest dla nas poznaniaków ważne, bo czasem się o tym w Polsce zapomina i nie wszyscy wiedzą, że nasze państwo narodziło się właśnie na ziemiach wielkopolskich - powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania podczas podpisania umowy na dotację unijną.

Podpisanie tej umowy to ważny moment w naszych pracach nad przestrzenią Wielkopolski. Projekt Archidiecezji Poznańskiej, o wartości blisko 9,9 mln zł, który wsparliśmy kwotą ponad 8,2 mln zł, jest jedyny w swoim rodzaju, bo dotyczy naszego dziedzictwa narodowego. Dlatego został wybrany do dofinansowania w trybie pozakonkursowym. Wcześniej sfinansowaliśmy także przygotowanie dokumentacji technicznej, która była istotnym elementem wdrożenia tego projektu. Cieszę się, że dzisiaj możemy nasze działania sfinalizować i podpisać umowę. Życzę Beneficjentowi - Archidiecezji Poznańskiej - szybkiej i skutecznej realizacji - powiedział Marszałek Marek Woźniak.

Chodzi o renowację całego zespołu zabytków w sąsiedztwie jedynego gotyckiego kościoła w Poznaniu, w okolicach którego archeolodzy odkryli pozostałości pałacu pierwszego polskiego władcy. Mury Palatium Mieszka I i kaplicy Dobrawy mają być wyeksponowane za specjalną szybą. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w sąsiednim rezerwacie archeologicznym Genius Loci. Dodatkowo odrestaurowania wewnątrz i na zewnątrz, doczeka się kościół Maryi Panny in Summo. Miasto w ramach tego projektu, dzieląc się zadaniami z Archidiecezją, skupi się na przestrzeni wokół kościoła Marii Panny, który stoi na pozostałościach dawnego pałacu Mieszka. Fundamenty jego siedziby zostaną oznaczone specjalnym szkłem akrylowym, wszystko to będzie podświetlone. Tak uzgodniliśmy z ekspertami, żeby nie przesłaniać również zabytkowej fasady ani nie naruszyć konstrukcji kościoła. Będą makiety tego obiektu, ponadto oznaczymy teren Ostrowa i pokażemy gdzie biegły wały dawnego grodu. Oprócz tego, w pobliżu Genius loci wykonamy artystyczną instalację, odwzorowującą rzeczywisty rozmiar i kształt tych wałów - wyliczał prezydent Mariusz Wiśniewski.

Gród poznański upodobał sobie nasz pierwszy historyczny władca, po to żeby założyć tu swoją książęcą rezydencję. Tę monumentalna budowlę wyposażył w kaplicę pałacową o niespotykanym kształcie z przepięknym obrazem mozaikowym. To był ewenement w tej części Europy - podkreślała prof. Hanna Kóčka - Krenz. Ja się bardzo cieszę, że ten projekt zyska realizację, bo właśnie takie miejsca, które można zobaczyć i dotknąć, są ważne dla naszej świadomości historycznej. Jak mówił kronikarz Jan Długosz: by czas nie zaćmił i niepamięć - dodała.

Pieniądze na projekt będą pochodziły z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Związane z nim prace mają zakończyć się pod koniec przyszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro