Zarzuty dla byłego lidera KOD. Mateuszowi K. grozi 8 lat więzienia

fot.PAP/Tytus Żmijewski

Były lider Komitetu Obrony Demokracji, Mateusz K., oraz były skarbnik tej organizacji, Piotr C., usłyszeli zarzuty prokuratorskie.

Śledztwo było prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Zarzuty dotyczą poświadczenia nieprawdy w fakturach, przywłaszczenia 121 000 złotych i próby przywłaszczenia kolejnych 15 000 złotych.

- Obu podejrzanym zarzuca się, że działając wspólnie i w porozumieniu, od 10 marca do 15 listopada 2016 roku poświadczyli nieprawdę w 9 fakturach wystawionych przez firmę Mateusza K. MKM Studio sp. z o.o. na rzecz Komitetu Społecznego KOD (6 faktur) i Stowarzyszenia KOD (3 faktury). Faktury obejmowały koszty usług informatycznych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane - poinformował prokurator Tomasz Orepuk.

Oskarżeni przywłaszczyli tego tytułu 121 tysięcy złotych. Próba przywłaszczenia kolejnych pieniędzy została udaremniona przez innych członków KD, którzy zablokowali wypłaty.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że wypłat na rzecz firmy Mateusza K. dokonywał ówczesny skarbnik KOD Piotr C. ze środków zebranych podczas publicznej zbiórki pieniędzy pod nazwą "Dla demokracji". W przypadku faktur wystawionych na rzecz Komitetu Społecznego KOD odbywało się to niezgodnie z celami zbiórki wskazanymi przez Komitet w zgłoszeniu zbiórki publicznej - stwierdził prokurator.

Wypłaty były sprzeczne ze statutem KOD, który wymaga zatwierdzenia uchwałą zarządu wydatków powyżej 10 000 zł.

Materiał dowodowy opiera się m.in. na zeznaniach świadków i raporcie Komisji Rewizyjnej KOD. Postawione zarzuty zagrożone są karą do 8 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
26.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro