Reklama

Pół miliona razy skorzystano w tym roku z Poznańskiego Roweru Miejskiego. "To absolutny rekord!"

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Poznański Rower Miejski bije w tym roku rekordy popularności. Tylko do tej pory z systemu skorzystało 500 tysięcy razy. To trzeci najlepszy wynik w Polsce i rekord w Poznaniu.

Te liczby naprawdę robią wrażenie - cieszy się Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora systemu PRM. Pół miliona wypożyczeń w niecałe cztery miesiące, podczas gdy przez cały zeszły sezon było ich 388 tysięcy. To największa w tym roku dynamika wzrostu w całej Polsce! - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Coraz większa popularność roweru miejskiego to dla nas sygnał, że rozwijając system PRM zmierzamy w kierunku, jakiego oczekują od nas mieszkańcy - mówi Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Należy przypomnieć, że od początku tegorocznego sezonu użytkownicy PRM mieli do dyspozycji 88 stacji i 923 rowery. Natomiast od czerwca liczba jednośladów wzrosła o 40 dodatkowych bicykli. Dzięki temu zwiększyła się dostępność jednośladów w stacjach, co z pewnością będzie miało wpływ na zainteresowanie tą formą przemieszczania się po Poznaniu - dodaje Wawrzyniak.

W ciągu ostatniego roku system Poznańskiego Roweru Miejskiego powiększył się ponad dwukrotnie z 443 do 963 rowerów, a jego popularność wzrosła czterokrotnie! To tendencja, którą obserwujemy w całej Polsce - każde powiększenie systemu roweru miejskiego skutkuje kilkukrotnie większym wzrostem jego popularności - zaznacza Tomasz Wojtkiewicz.

Zgodnie ze statystykami od początku sezonu każdy rower był wypożyczany średnio ponad 519 razy. A najchętniej wypożyczany rower ma za sobą w tym sezonie aż 932 wypożyczenia. W tym roku bite są też kolejne rekordy w dziennej liczbie wypożyczeń. 28 marca było ich 6831, 1 kwietnia 7617, a 19 maja już 8710. do tej pory to właśnie maj był najlepszym miesiącem pod względem liczby wypożyczeń - odnotowano ich aż 159538. Natomiast do wczoraj w czerwcu z rowerów skorzystano 155 691 razy - co może oznaczać, że zostanie pobity kolejny miesięczny rekord.

Kolejna rozbudowa Poznańskiego Roweru Miejskiego planowana jest na 2018 rok - wtedy do dyspozycji użytkowników będzie 108 stacji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro