Reklama

Czechy opuszczą Unię Europejską? Prezydent popiera pomysł referendum

fot. Freeimages.com / Petr Wija
fot. Freeimages.com / Petr Wija

Prezydent Czech Milos Zeman popiera pomysł zorganizowania w tym kraju referendum dotyczącego opuszczenia Unii Europejskiej.

Jak informuje "Wprost", powołując się na brytyjskie media, kilka dni temu europejską wspólnotę mocno krytykował Vaclav Klaus. Były czeski prezydent bezpośrednio zaapelował o "Czexit". - Nadszedł czas, by przygotować wyjście naszego kraju z Unii Europejskiej. To jedyna dobra ścieżka dla Czech, nasz głos jest ignorowany - mówił.

Na te słowa zareagował obecny lider naszych południowych sąsiadów. - To obywatele powinni zdecydować - stwierdził Zeman. - Opuszczenie Unii Europejskiej przez Czechy jest możliwe teoretycznie i praktycznie, jeśli ustawa o rozpisaniu referendum przedłożona parlamentowi, zostanie przyjęta - dodał.

Zeman zaznaczył, że osobiście jest przeciwnikiem opuszczenia Unii Europejskiej. Równocześnie krytykował jednak jej czołowych polityków. - Oni wciąż mówią o solidarności z kimś, ale na pewno nie z własnymi obywatelami - powiedział prezydent, cytowany przez "Wprost". Zaproszenie przez Angelę Merkel uchodźców nazwał z kolei "tragicznym błędem".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro