Reklama
Reklama

Rada Osiedla ocali jeden z baraków przy ulicy Opolskiej

fot. T. Wierzbicki/Biuletyn Miejski
fot. T. Wierzbicki/Biuletyn Miejski

Baraki przy ulicy Opolskiej zostały przeznaczone do rozbiórki, a w ich miejscu ma powstać nowe osiedle komunalne. Okazuje się jednak, że jeden z baraków może zostać ocalony. Chce tego Rada Osiedla Świerczewo.

Baraki przy ulicy Opolskiej zostały wybudowane w czasie II Wojny Światowej jako mieszkania dla mieszkańców wysiedlanych z kamienic w centrum miasta. Przez kolejne dziesiątki lat baraki o niskim standardzie pełniły funkcje mieszkaniowe, ale ostatecznie miasto zadecydowało o ich likwidacji. Lokatorów baraków systematycznie przenoszono do innych lokali komunalnych, a na terenie po barakach ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe składające się z dziesięciu bloków.

Okazuje się jednak, że jeden z baraków może zostać ocalony. Chce tego Rada Osiedla Świerczewo -Zainspirowani pomysłem kulturoznawcy, pani dr Karoliny Kulpy, jako Rada Osiedla Świerczewo podjęliśmy decyzję, żeby przekonać władze Poznania, aby jednego z tych baraków nie wyburzać, lecz pozostawić jako świadectwo historii. W naszym zamyśle, po wyprowadzce obecnych lokatorów, barak miałby zostać wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby lokalnej społeczności jako miejsce spotkań, zebrań, wydarzeń kulturalnych - wyjaśnia Jan Sulanowski, radny miejski i osiedlowy.

Miasto pozytywnie odniosło się do pomysłu i wskazało kilka baraków, a osiedlowi radni wybrali budynek przyOpolskiej 106b/4. W wybranym budynku odbyła się już wizja lokalna, a teraz urzędnicy zajmą się oszacowaniem kosztów remontu i dostosowania budynku do nowych celów. Radni chcieliby, żeby prace inwestycyjne rozpoczęły się w ciągu 2-3 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
14.24 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro