Reklama
Reklama

F-16 z Krzesin przechwyciły nad Morzem Bałtyckim samolot z rosyjskim ministrem

NATO potwierdza, że w środę nad Morzem Bałtyckim śledzono trzy rosyjskiej samoloty. W jednym z nich znajdował się minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Z informacji rmf24.pl wynika, że to poznańskie F-16 przechwyciły samolot z ministrem.

W środę NATO poinformowało, że rosyjskie samoloty nie reagowały na kontrolę ruchu lotniczego przemieszczając się nad Bałtykiem, dlatego myśliwce NATO (według rmf24.pl - F-16 z Krzesin) próbowały je zidentyfikować. Dodatkowo podano, że NATO nie ma informacji o tym, kto był na pokładzie samolotów.

Tymczasem rosyjskie media podały, że myśliwce NATO chciały eskortować nad morzem samolot z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. W internecie pojawiło się nawet nagranie, na którym widać jak F-16 zbliża się do samolotu ministra.

Według rosyjskich mediów - nagle pojawił się przy nim rosyjski myśliwiec Su-27, który przechyla się i pokazuje pilotowi F-16 uzbrojenie maszyny. F-16 ostatecznie miał się oddalić.

Nie jest to pierwszy przypadek przechwycenia rosyjskiego samolotu w trakcie misji F-16 z Krzesin nad Bałtykiem. Polskie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20M 15 maja.

Przypomnijmy, że 4 myśliwce z Krzesin rozpoczęły służbę nad Bałtykiem 1 maja. Patrolują wschodnią granicę sojuszu. Do końca sierpnia w misji weźmie udział 140 żołnierzy, głównie z Poznania. Samoloty patrolują niebo nad Estonią, Litwą i Łotwą przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro