Reklama

ZNTK przy Roboczej trafi na sprzedaż. Za ponad 240 milionów złotych

fot. Piotr Ludziejewski
fot. Piotr Ludziejewski

Tereny po Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego przy ulicy Roboczej prawdopodobnie w przyszłym roku zostaną wystawione na sprzedaż. Oszacowano wartość 20-hektarowego gruntu.

Jak podaje Głos Wielkopolski, 20-hektarowy teren zostanie wystawiony na sprzedaż za nieco ponad 240 mln złotych. Zgodnie z regulaminem sprzedaży może się odbyć aż 18 postępowań sprzedażowych, jeśli za pierwszym razem nie uda się znaleźć nabywcy. Najniższa kwota, jaką syndyk chce uzyskać za sprzedaż to 170 mln złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, procedura związana ze sprzedażą miałaby się rozpocząć w przyszłym roku. Nie ma jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, a tym samym nie wiadomo co będzie tu mogło powstać.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego czasy świetności mają już dawno za sobą. Historia zakładów sięga 1870 roku, choć aktualna nazwa została wprowadzona dopiero w latach 50-tych ubiegłego wieku. W najlepszym okresie pracowało tu kilka tysięcy osób. W 1995 roku przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę. Sytuacja spółki nie była dobra, a pogorszył ją fakt, że produkowane tu autobusy szynowe sprawiały sporo problemów podczas serwisowania. 10 lat później spółkę przejęła Sigma, ale sytuacja się nie poprawiła.

Teren ZNTK przy Roboczej wygląda na "zapomniany". W czerwcu 2015 roku miasto, jako jeden z wierzycieli ZNTK Nieruchomości, złożyło wniosek o upadłość spółki. Miasto chciało uzyskać pieniądze z tytułu podatku od nieruchomości. Ale wierzycieli jest więcej. Niektórzy szacują roszczenia na kilkadziesiąt milionów złotych. Dziś ZNTK Nieruchomości jest w stanie upadłości likwidacyjnej. Spółką zarządza syndyk.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro