Reklama
Reklama

PKP Intercity ma za mało wagonów. Pożyczy je od Czechów

fot. Bartłomiej Banaszak / archiwum
fot. Bartłomiej Banaszak / archiwum

PKP Intercity nie ma wystarczającej liczby wagonów do obsłużenia wszystkich letnich połączeń. Narodowy przewoźnik musi ratować się dzierżawą.

Jak informuje portal money.pl, za wypożyczenie 50 czeskich wagonów spółka zapłaci 5 milionów złotych. Trafią one do składów kategorii TLK. Podobnie było w latach ubiegłych.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

PKP Intercity ma obecnie do swojej dyspozycji ok. 1,5 tys. wagonów, do tego po 20 składów Dart i Flirt oraz 19 Pendolino (jeden został rozbity kilka miesięcy temu).

- Przewoźnik generalnie ma mało wagonów, które są akurat sprawne i mają wszystkie wymagane przeglądy. Do tego dochodzą jeszcze remonty i objazdy. Jeśli pociąg jedzie objazdem, to przejazd zajmuje mu dłużej. Siłą rzeczy potrzebne jest więcej składów, żeby obsłużyć wszystkie planowane połączenia - tłumaczy w rozmowie z money.pl Jakub Majewski z fundacji ProKolej.

Latem na polskie tory wyjedzie około 100 dodatkowych pociągów. Przedstawiciele PKP Intercity zapewniają, że nie ma ryzyka, że nie uda się obsłużyć wszystkich składów.

Spółka ma warty 2,5 miliarda złotych plan inwestycyjny. Zakłada on m.in. remont 455 wagonów i zakup 55 nowych.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uderzenie ciepła. Mamy wiosnę w lutym!
10℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
44.70 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro