Reklama
Reklama

PEKA: przez internet nie kupisz biletów "specjalnych". Zdaniem ZTM była to "zaszłość systemu"

Absurd w ZTM. Osoby uprawnione do kupienia biletu specjalnego na przejazd komunikacją miejską nie mogą doładowywać swoich kart PEKA przez internet. Muszą np. co miesiąc chodzić do Punktu Obsługi Klienta ZTM. Radny PiS Mateusz Rozmiarek apeluje, by przywrócić taką możliwość.

Rozmiarek przygotował w tej sprawie oświadczenie. - W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, iż Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu wycofał możliwość elektronicznego doładowywania karty PEKA między innymi dla seniorów, dużych rodzin czy osób, które honorowo oddają krew. Karty PEKAdla osób ze specjalnymi ulgami nie można obsługiwać przez internet - tłumaczy. Chodzi o bilety specjalne. Zaliczają się do nich m.in. bilety seniora (dla osób powyżej 65. roku życia), dla Honorowych Dawców Krwi, dla motorniczych i kierowców przewoźników oraz dla rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci.

- ZTM tłumaczy, że powodem nowego stanu rzeczy jest zmiana systemu odpowiedzialnego za tę usługę. Do tej pory możliwość doładowywania karty w internecie była błędem, "zaszłością systemu", która w ogóle nie powinna mieć miejsca. ZTM więc, celem "naprawy systemu" usunął opcję doładowywania karty dla osób ze specjalnymi ulgami - dodaje radny Rozmiarek.

Zdaniem Rozmiarka radni nie wiedzieli nic o takiej zmianie i nie będą się godzić na taką dyskryminację. - To właśnie rodzinom wielodzietnym znacznie trudniej znaleźć wolną chwilę, by regularnie (np. co miesiąc) jeździć do jednego z punktów obsługi PEKA i dokonywać doładowania kart, niż na przykład studentom czy osobom bez zniżek - zauważa. - Aktualnie sytuacja dyskryminująca w Poznaniu rodziny wielodzietne w stosunku do pozostałych użytkowników kart PEKA nie jest zasadna. Każdego z użytkowników PEKA miasto winno traktować jednakowo, zaś przykład rodzin wielodzietnych pokazuje, iż tak nie jest.

Rozmiarek apeluje do pozostałych radnych, by poprali wniosek o przywrócenie możliwości obsługiwania przez internet biletów specjalnych PEKA. Bartosz Trzebiatowski z ZTM zapewnia, że Zarząd Transportu Miejskiego już pracuje nad przywróceniem takiej opcji. - Sprawdzamy to, pracujemy nad tym by użytkownicy mieli taką możliwość. Dziś jednak trudno jest mówić o szczegółach. Gdy będą znane, przekażemy je użytkownikom systemu PEKA - tłumaczy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro