Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -7

Poznań: miejska wypożyczalnia aut jeszcze w tym roku?

j
poniedziałek, 19.06.2017 r.
godz. 22.24
j | poniedziałek, 19.06.2017 r., godz. 22.24
Poznań: miejska wypożyczalnia aut jeszcze w tym roku?

Prawdopodobnie już jesienią ruszy miejska wypożyczalnia samochodów na 200 aut. Drugie tyle ma funkcjonować w prywatnym systemie tak zwanego car sharingu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1008 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1013 hPa
POJUTRZE
pogoda
-4°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Miasto chce wejść we współpracę z jednym z operatorów systemu car sharing. Jeżeli zgodzą się na to radni, system mógłby zacząć działać już jesienią. Mam nadzieję, że pierwsza taka firma car sharingowa pojawi się na poznańskim rynku we wrześniu lub w październiku – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Na tę chwilę nie jestem jeszcze w stanie potwierdzić, czy Poznań będzie w grupie miast, w których otworzymy oddziały jeszcze w tym roku, czy na początku przyszłego roku. Natomiast to, że będziemy w Poznaniu jest po prostu pewne – mówi Konrad Karpiński, kierownik produktu Traficar.

System ma funkcjonować na podobnych zasadach, co system roweru miejskiego. Opłata za jazdę takim autem będzie zależeć od długości trasy i czasu jej trwania. Użytkownicy prawdopodobnie nie będą musieli ponosić opłat za pozostawienie samochodu wstrefie płatnego parkowania. Przyjęliśmy formułę, aby miasto to praktycznie nie kosztowało nic. Stąd właśnie cały ciężar po stronie dostawcy tego typu usług. Natomiast miasto oczywiście przygotowuje wszelkie ułatwienia dla tego typu rozwiązań – mówi Monika Danelska, radna PO.

Dobrze rozwinięty system car sharingu może też zmniejszyć korki w mieście. Samochód car sharingu jest jednak wykorzystywany 20 do 30 procent całego czasu. To znaczy my zdajemy, ktoś inny rezerwuje pół godziny po nas na 2 godziny – mówi dr Michał Beim, specjalista ds. transportu.

Poznański system car sharingu będzie mógł wystartować jeśli radni wyrażą na to zgodę- głosowanie w tej sprawie ma się odbyć w przyszłym miesiącu.

ZOBACZ VIDEO
arrow