Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -7

Poznań: szpecące reklamy znikną z przestrzeni miejskiej?

j
poniedziałek, 19.06.2017 r.
godz. 21.45
j | poniedziałek, 19.06.2017 r., godz. 21.45
Poznań: szpecące reklamy znikną z przestrzeni miejskiej?

Bez wielkoformatowych reklam i szpecących szyldów - za to z wyeksponowanymi najważniejszymi częściami miasta. Miasto Poznań rusza z konsultacjami dotyczącymi powołania tak zwanego Parku Kulturowego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1008 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1013 hPa
POJUTRZE
pogoda
-4°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Park kulturowy powstał już między innymi w Krakowie i we Wrocławiu. Jego wprowadzenie polega na przyjęciu odpowiednich przepisów określających umieszczanie reklam w zabytkowych częściach miasta. W Krakowie park umożliwił zdjęcie większości nielegalnych banerów i dał miastu możliwość sądzenia się z właścicielami nieruchomości, którzy nie dostosują swoich szyldów do wymogów parku. Coraz bliżej takiego rozwiązania jest również Poznań.

Pierwszy etap zmian ma objąć teren w obrębie ulic Garbary, Podgórnej, Alei Marcinkowskiego, Solnej i Małe Garbary. Chodzi o uporządkowanie tego obszaru pod względem estetycznym. Do lepszej ekspozycji budynków zabytkowych, do zachowania historycznego układu urbanistycznego a tym samym też do podniesienia walorów turystycznych – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Jeżeli uchwała zacznie obowiązywać, łatwiej będzie urzędnikom walczyć z chaosem reklamowym w okolicach Starego Rynku. Musimy tak stworzyć ramy ogólnego zapisu, by było to sprawdzalne i egzekwowalne w ramach całego parku kulturowego – mówi Magdalena Kostencka-Burek, zastępca Miejskiego Konserwatora Zabytków.

We wtorek ruszają konsultacje na temat projektu uchwały powołującej Park Kulturowy. Pierwsze spotkanie odbędzie się o godzinie 17:00 w Urzędzie Miasta. Urzędnicy chcieliby, aby jeszcze pod koniec roku zapisy nowego prawa weszły w życie.

ZOBACZ VIDEO
arrow