Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -7

Minister edukacji z wizytą w Poznaniu: „mam ogromną prośbę do prezydenta Jaśkowiaka – w edukacji bądźmy razem, nie manipulujmy faktami”

j
poniedziałek, 19.06.2017 r.
godz. 20.46
j | poniedziałek, 19.06.2017 r., godz. 20.46
Minister edukacji z wizytą w Poznaniu: „mam ogromną prośbę do prezydenta Jaśkowiaka – w edukacji bądźmy razem, nie manipulujmy faktami”

Dziś do Poznania przyjechała minister edukacji Anna Zalewska, która po raz kolejny uspakajała, że mimo czarnych scenariuszy, jakie przewiduje miasto, poznańscy nauczyciele mogą być spokojni o pracę.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1008 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1013 hPa
POJUTRZE
pogoda
-4°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Minister odwiedziła poznańskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Mówiła o planach zastąpienia szkół zawodowych - branżowymi. Dużo pytań dotyczyło jednak samej reformy oświaty. Z danych Urzędu Miasta wynika, że w samym Poznaniu pracę może stracić nawet pół tysiąca nauczycieli. Reforma, którą przygotowało ministerstwo generuje zwolnienia. W naszym mieście na tę chwilę wiemy, że ten ruch służbowy obejmie ponad 700 nauczycieli z czego blisko 500 straci pracę – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Nie wiemy, czy to są osoby wśród nauczycieli, które były tylko czasowo na zastępstwo zatrudniane i one tak czy owak tracą pracę, bo przychodzi nauczyciel, który był na zwolnieniu lekarskim na przykład czy na urlopie wychowawczym. Dlatego nie znając metodologii nie można odnieść się do konkretnej liczby – mówi Elżbieta Leszczyńska, Wielkopolski Kurator Oświaty.

Minister Zalewska uważa, że te wyliczenia to polityczne manipulacje, a tylko na ten moment na stronie internetowej wielkopolskiego kuratorium oświaty można znaleźć około stu ofert pracy dla nauczycieli w Poznaniu i w powiecie. Ja tylko mam ogromna prośbę do prezydenta w edukacji bądźmy razem, nie manipulujmy faktami. Dyrektorzy dostarczyli arkusze organizacyjne do kuratoriów, gdzie wskazywali wolne miejsca pracy – w samym Poznaniu jest to 100 ofert, ponad 40 to pełne etaty. Bądźmy uczciwi w tych dyskusjach apeluję do pana prezydenta. A potwierdzi się to wszystko pod koniec czerwca, wtedy w systemie informacji oświatowej wszystko będzie czarno na białym – mówi Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. Myślę, że pan prezydent też powinien zadbać o nauczycieli, o ich dobre emocje przed wakacjami. Teraz mają wypocząć, przekształcenia nie spowodują zwolnień w Poznaniu – dodaje.

Według wstępnych szacunków miejskich urzędników reforma finansowo dotknie co dziesiątego poznańskiego nauczyciela.

ZOBACZ VIDEO
arrow