Reklama
Reklama

Elektrociepłownia Garbary zmieni właściciela? Jest inwestor

Jedna z wizualizacji przygotowanych przez Inwestycja dla Poznania w przeszłości | fot. Inwestycje dla Poznania
Jedna z wizualizacji przygotowanych przez Inwestycja dla Poznania w przeszłości | fot. Inwestycje dla Poznania

Jeszcze w tym roku mamy poznać kupca terenu po elektrociepłowni Garbary zlokalizowanej na terenie Ostrowa Tumskiego. Jest jeden poważnie zainteresowany gruntem inwestor.

Jak informuje Głos Wielkopolski, potencjalnie zainteresowanym inwestorem ma być Vastint - spółka należąca do IKEA, choć oficjalnie spółka tego nie potwierdza. Teren należy obecnie do Veolii i być może latem zaprezentowany zostanie plan dla 9 hektarów na Ostrowie Tumskim. Wiadomo jedynie tyle, że mają tu powstać mieszkania "z wyższej półki", a także część publiczna z m.in. usługami. Teren może zmienić właściciela jeszcze w tym roku.

Już w 2012 roku stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania zaprezentowało własną koncepcję zagospodarowania terenu elektrociepłowni Garbary. Wówczas z informacji stowarzyszenia wynikało, że holenderski inwestor Von Der Heyden Group chce kupić obiekt. Niektóre media podawały natomiast, że teren już został sprzedany. Piotr Gruszka z Dalkii Poznań (dziś Veolia) tłumaczył nam wówczas, że nie jest to prawda, bo sprzedaż tak dużego terenu wymaga czasu. Równocześnie zaznaczył, że być może w przyszłości teren zostanie sprzedany.

W 2014 roku ogłoszono, że pod koniec 2015 roku EC Garbary zostanie zamknięta. W zamian spółka rozbuduje elektrociepłownię Karolin tak, by pokryć zapotrzebowanie na ciepło w mieście w około 70 procentach (obecnie to 60%). Zapowiedziano, że teren zamkniętej elektrociepłowni Garbary na Ostrowie Tumskim zostanie wystawiony na sprzedaż. Mogłoby tu powstać nowe osiedle mieszkaniowe, a także przestrzenie m.in. do działań kulturalnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro