Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -5

Elektrociepłownia Garbary zmieni właściciela? Jest inwestor

KaT
poniedziałek, 19.06.2017 r.
godz. 08.10
KaT | poniedziałek, 19.06.2017 r., godz. 08.10
Elektrociepłownia Garbary zmieni właściciela? Jest inwestor
Jedna z wizualizacji przygotowanych przez Inwestycja dla Poznania w przeszłości - fot. Inwestycje dla Poznania

Jeszcze w tym roku mamy poznać kupca terenu po elektrociepłowni Garbary zlokalizowanej na terenie Ostrowa Tumskiego. Jest jeden poważnie zainteresowany gruntem inwestor.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1026 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1030 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1033 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jak informuje Głos Wielkopolski, potencjalnie zainteresowanym inwestorem ma być Vastint - spółka należąca do IKEA, choć oficjalnie spółka tego nie potwierdza. Teren należy obecnie do Veolii i być może latem zaprezentowany zostanie plan dla 9 hektarów na Ostrowie Tumskim. Wiadomo jedynie tyle, że mają tu powstać mieszkania „z wyższej półki”, a także część publiczna z m.in. usługami. Teren może zmienić właściciela jeszcze w tym roku.

Już w 2012 roku stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania zaprezentowało własną koncepcję zagospodarowania terenu elektrociepłowni Garbary. Wówczas z informacji stowarzyszenia wynikało, że holenderski inwestor Von Der Heyden Group chce kupić obiekt. Niektóre media podawały natomiast, że teren już został sprzedany. Piotr Gruszka z Dalkii Poznań (dziś Veolia) tłumaczył nam wówczas, że nie jest to prawda, bo sprzedaż tak dużego terenu wymaga czasu. Równocześnie zaznaczył, że być może w przyszłości teren zostanie sprzedany.

W 2014 roku ogłoszono, że pod koniec 2015 roku EC Garbary zostanie zamknięta. W zamian spółka rozbuduje elektrociepłownię Karolin tak, by pokryć zapotrzebowanie na ciepło w mieście w około 70 procentach (obecnie to 60%). Zapowiedziano, że teren zamkniętej elektrociepłowni Garbary na Ostrowie Tumskim zostanie wystawiony na sprzedaż. Mogłoby tu powstać nowe osiedle mieszkaniowe, a także przestrzenie m.in. do działań kulturalnych.