Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Oliver Frljić nie przyjeżdża na Malta Festival Poznań: „w ramach protestu”

KaT
piątek, 16.06.2017 r.
godz. 15.11
KaT | piątek, 16.06.2017 r., godz. 15.11
Oliver Frljić nie przyjeżdża na Malta Festival Poznań: „w ramach protestu”
fot. Marcin Oliva Soto / Malta Festival Poznań

Kurator tegorocznej edycji Malta Festival, Oliver Frljić, nie przyjedzie do Poznania na rozpoczynający się w piątek festiwal.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-4°C 1015 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

O chorwackim reżyserze i jego spektaklu „Klątwa” zrobiło się głośno w lutym. TVP Info pokazała fragmenty sztuki, w których widać m.in. uprawianie seksu oralnego przez aktorkę z figurką Jana Pawła II. Prokuratura zajęła się tą sprawą pod kątem obrazy uczuć religijnych. Oliver Frljić jest także kuratorem tegorocznego Festiwalu Malta. Już w lutym twórcy festiwalu wyrazili solidarność z twórcami spektaklu. Ponieważ nie zrezygnowali z tego, by Chorwat był kuratorem, nie otrzymali dotacji od państwa na festiwal, choć mieli obiecane pieniądze z Ministerstwa Kultury. Do sprawy odniósł się właśnie kurator tegorocznej Malty, który przyznał, że nie przyjedzie na festiwal do Poznania.

- Wypowiedzi polskiego Ministra Kultury, Piotra Glińskiego, na temat spektaklu Klątwa oraz szantaż finansowy zastosowany przez niego wobec Festiwalu Malta są zdarzeniem bez precedensu w mojej karierze artystycznej. Mimo że często byłem poddawany rożnym formom presji politycznej i cenzury, nigdy nie było to działanie tak jawne i nie pochodziło od członka rządu. Gratuluję Panu tego niechlubnego sukcesu - pisze w oświadczeniu Frljić. - Kolejną sprawą, na którą chciałbym zwrócić uwagę jest fakt, że polski Minister Kultury otwarcie zadeklarował gotowość naruszenia obowiązującej umowy i procedury przyznawania dotacji, którą ze względu na charakter swojej funkcji powinien egzekwować. Powinien także wiedzieć – przynajmniej od marca, 2016 kiedy to Ministerstwo zatwierdziło program z nazwiskami kuratorów Festiwalu Malta na okres 2016-2018 – kim będą osoby odpowiedzialne za kształt tego wydarzenia - podkreśla. 

Oliver Frljić zapowiada, że czas, który miał zarezerwowany na Malta Festival Poznań wykorzysta by „poinformować prasę międzynarodową, organizacje zajmujące się prawami człowieka, teatry, sieci i inne podmioty z dziedziny kultury o ograniczaniu przez pana Glińskiego wolności słowa, wolności artystycznej i naruszeniu prawa, którego się dopuścił”.

Pełna treść oświadczenia TUTAJ.

Reklama