Reklama
Reklama

Poznań wciąż z najniższym bezrobociem: najwięcej ofert dla osób z wykształceniem zawodowym

1,8 % wynosi stopa bezrobocia w Poznaniu. W powiecie jest również dobrze - 2,2%, a dla porównania w Polsce to blisko 8%. Największe szanse na zatrudnienie mają w tej chwili osoby z wykształceniem zawodowym.

Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, znacząca spada bezrobocie wśród osób poniżej 25. roku życia. - Raport o bezrobociu wśród młodych przygotowywany jest już po raz 17, ale po raz pierwszy Powiatowy Urząd Pracy odnotował na przestrzeni tylu lat najmniejszą liczbę zarejestrowanych absolwentów - informuje starostwo powiatowe. Przed rokiem w PUP w Poznaniu zarejestrowanych było około 1000 absolwentów szkół poniżej 25. roku życia. Obecnie jest ich około 700 - to najmniej od 2000 roku.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Okazuje się, że to osoby z wykształceniem zawodowym mają dziś największą szansę na zatrudnienie. Gorzej jest w przypadku absolwentów szkół wyższych. - Należy pamiętać, że mówimy tylko ofertach, jakie wpływają do Powiatowego Urzędu Pracy, a tych dla osób z wykształceniem wyższym jest najmniej - mówi Zygmunt Jeżewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu. - Być może jest tak, że te osoby szukają pracy gdzieś indziej, są bardziej samodzielne, mają inne oczekiwania i nie potrzebują takie wsparcia, jakie dają urzędy pracy - dodaje.

Z informacji PUP wynika, że osoby z wykształceniem zawodowym najczęściej są poszukiwane do wykonywania pracy magazyniera, sprzedawcy czy robotnika budowlanego. Osoby z wykształceniem średnim najczęściej mogą trafić na oferty dotyczące pracy przedstawiciela handlowego, mechanika lub kosmetyczki. Absolwenci uczelni mogą natomiast wybierać z ofert dotyczących głównie pracy w branży IT czy marketingu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
21.81 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro