Reklama

Już 67 zachorowań na żółtaczkę w Wielkopolsce, najwięcej w naszym powiecie

W ciągu ostatniego tygodnia o 11 zwiększyła się liczba zachorowań na żółtaczkę stwierdzonych w naszym województwie. Najwięcej przypadków odnotowano w powiecie poznańskim.

Choć sanepid zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą, wzrasta liczba chorych na żółtaczkę w naszym województwie. Jeszcze kilka dni temu najwięcej chorych odnotowano na południu Wielkopolski - w powiecie ostrowskim. Dziś to w powiecie poznańskim stwierdzonych jest najwięcej przypadków.

- Według stanu na 13.06.2017 r. łączna liczba chorych w 2 zarejestrowanych ogniskach wynosi 67 osób (29 z terenu powiatu ostrowskiego, 4 z krotoszyńskiego, 1 z ostrzeszowskiego, 1 z gnieźnieńskiego i 32 z poznańskiego) - wyjaśnia wojewódzki sanepid. - Wśród osób chorych zarejestrowano 20 kobiet (w wieku od 5 do 69 lat) i 47 mężczyzn (w wieku od 9 do 57 lat), w tym pięcioro dzieci do 14 roku życia - dodaje.

We wtorek odnotowano kolejne dwa przypadki. Jeden na terenie powiatu ostrowskiego (kobieta hospitalizowana w Koninie - miała kontakt ze zgłoszonymi wcześniej chorymi mężem i synem) oraz w powiecie poznańskim (33-latek, trwa zbieranie informacji epidemiologicznej).

Według sanepidu najbardziej prawdopodobną drogą szerzenia się zakażeń wirusem jest droga pokarmowa (jedzenie podejrzanych wyrobów garmażeryjnych) i kontaktowa (kontakt domowy lub seksualny).

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro