Reklama
Reklama

Wianki ponownie nad Wartą: wielka Parada Sobótkowa i fireshow na rozpoczęcie wakacji

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Parada Sobótkowa odbędzie się nad Wartą w Poznaniu w dniu zakończeniu roku szkolnego, a więc 23 czerwca. Rzeką przepłynie korowód udekorowanych łodzi.

100 lat temu w tradycyjnych Paradach Sobótkowych na Warcie odbywających się w Poznaniu udział brały dziesiątki mieszkańców, a setki oglądały wydarzenia rozgrywające się na wodzie z brzegów rzeki. Przywrócić dawną tradycję postanowił Mobilny Dom Kultury Wilczak. Już w zeszłym roku poznaniacy pierwszy raz od lat 70-tych mogli zobaczyć udekorowane łodzie na rzece. Co ciekawe, tegoroczna edycja odbędzie się dokładnie 145 lat po pierwszych poznańskich wiankach, które miały miejsce 23 czerwca 1872 roku nad Wartą za Bramą Szelągowską.

Choć punktem kulminacyjnym będzie Parada Sobótkowa, na lądzie zaplanowano wydarzenia dla mieszkańców. O 19.00 na plaży miejskiej na Szelągu odbędzie się koncert chóru Skowronki. O 19.40 tramwaj wodny wyruszy w specjalny sobótkowy rejs na Wildę. O 20.30 Skowronki ponownie wystąpią, ale tym razem na plaży na Wildzie. O 20.50 w tym samym miejscu swoje instalacje biorące udział w paradzie będą prezentować nadwarciańskie osiedla.

O 21.0 na Chwaliszewie odbędzie się koncert zespołu Klangor wykonującego pieśni tradycyjne. Po zachodzie słońca, około 21.30, z plaży na Wildzie wystartuje parada na Warcie. Od 21.50 uczestnicy parady będą się prezentować przed widownią na Chwaliszewie. Około 22.30 zaplanowano zakończenie parady i fireshow na południowym cyplu Ostrowa Tumskiego. Pokaz pirotechniczny będzie można podziwiać z brzegu Warty po stronie Chwaliszewa.

Dziś wiadomo, że udział w paradzie zadeklarowało 9 zespołów reprezentujących nadwarciańskie rady osiedli i mieszkańców. Dodatkowo kilka osad wystawi Wielkopolski Związek Towarzystw Wioślarskich. Swoje instalacje zaprezentuje Klub Wioślarski Posnania. Nie zabraknie też kajakarzy z Klubu Kajakowego Panta Rei oraz motorowodniaków z Poznańskiego Klubu Motorowodnego LOK. - W wydarzeniu może wziąć udział każdy, warunkiem jest posiadanie jednostki pływającej (kajaka czy łodzi motorowodnej) i akceptacja regulaminu parady. Zgłoszenia do 21 czerwca można kierować pod adresem: [email protected] - wyjaśnia Kasia Wala, pomysłodawczyni reaktywacji Parady Sobótkowej.

Projekt jest realizowany w ramach akcji Centrum Warte Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro