Reklama
Reklama

Os. Lotnictwa Polskiego: w lipcu ukończą drogę dojazdową

fot. ZDM
fot. ZDM

Mieszkańcy osiedla Lotnictwa Polskiego od lat mają problemy z dojazdem do swoich mieszkań. Sytuacja pogorszyła się radykalnie dwa lata temu, gdy rozebrano tymczasową drogę łączącą osiedle z ulicą 5 Stycznia. W lipcu gotowa będzie nowa droga prowadząca do osiedla.

Budowa nowej drogi rozpoczęła się w kwietniu. Trasa ma 206 metrów długości, 6 metrów szerokości, a także pas dla pieszych o szerokości 2,5 metra. Na drodze wykonany zostanie jeden próg zwalniający. - Obecnie prace koncentrują się na budowie jezdni, układaniu krawężników i przygotowaniu podbudowy dla chodnika. Rozpoczęto już układanie warstwy wiążącej. W ostatnim etapie zostaną wykonane rekompensacyjne nasadzenia zieleni - zaznacza Zarząd Dróg Miejskich.

Droga ma być gotowa w lipcu, a inwestycja wraz z projektem kosztowała około 1 mln złotych.

Nie jest to inwestycja docelowa. O trudnej sytuacji na osiedlu Lotnictwa Polskiego pisaliśmy jesienią 2015 roku. Zamknięto wówczas drogę z betonowych płyt, która łączyła osiedle z ulicą 5 Stycznia (przedłużenie ulicy Nowina). Wykonana z płyt droga była wówczas wykorzystywana nie tylko przez mieszkańców okolicy, ale też przez kierowców, którzy jechali na skróty z ulicy Dąbrowskiego w kierunku Polskiej - przejeżdżali przez teren osiedla, a następnie betonową drogą.

W listopadzie 2015 roku wyjaśnialiśmy, że droga przebiega po terenie należącym do Agencji Mienia Wojskowego. AMW tłumaczyła, że nakaz rozebrania drogi wydał nadzór budowlany. Chciano, by w kosztach jej utrzymania partycypowały wspólnoty mieszkaniowe, ale ostatecznie nie wyraziły na to zgody. AMW nie miała zamiaru samodzielnie płacić za to, by utrzymać drogę w należytym stanie, więc płyty zabrano. Ostatecznie w zeszłym roku miasto doszło w tej sprawie do porozumienia z AMW.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
52.24 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro