Reklama
Reklama

Komisja Europejska wszczyna postępowanie przeciwko Polsce. Powodem nieprzyjmowanie migrantów

fot. PAP/Abaca
fot. PAP/Abaca

Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom. Powodem jest nierealizowania założeń przymusowej relokacji migrantów z terenów Włoch i Grecji.

Do założeń 9-stronnicowego raportu dotarli dziennikarze RMF FM. Stwierdzono w nim m.in., że Polska, Czechy i Węgry naruszyły swoje prawne zobowiązania, a także zobowiązania wobec innych krajów członkowskich.

Chodzi o decyzje z września 2015 roku. Rząd Platformy Obywatelskiej zobowiązał się wówczas do przyjęcia 7 tysięcy migrantów.

Austria, podobnie jak Polska Czechy i Węgry, również nie przyjęła żadnego uchodźcy. Według Komisji Europejskiej władze tego państwa zgłosiły w maju chęć przyjęcia 50 migrantów, więc postępowanie wobec Austrii nie zostanie wszczęte.

Co decyzja oznacza w praktyce? Polska może stanąć przed Trybunałem Sprawiedliwości i zostać np. ukarana finansowo. Choć cała procedura może potrwać nawet 5 lat, to ostatecznie może być bardzo bolesna: każdy dzień zwlekania z wykonaniem zobowiązań może kosztować nawet 250 tysięcy euro.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro