Najbardziej oblegane poznańskie szkoły: uczniowie coraz częściej chcą mieć fach w ręku

W ubiegłym roku 44% poznańskich gimnazjalistów zdecydowało się na kontynuowanie nauki w technikum lub szkole zawodowej. Zachęca do tego miasto. W których szkołach chce się uczyć najwięcej uczniów?

Część gimnazjalistów wiąże swoją najbliższą przyszłość wyłącznie z liceum o sprecyzowanym profilu nauki. Franciszek Romaniuk jest laureatem olimpiady z chemii i dzięki temu mógł wybrać jakąkolwiek szkołę ponadgimnazjalną z tych najlepszych. Postawił na "Ósemkę". Ewa Mika wybrała Liceum im. Romka Strzałkowskiego. - Tam klasy są tylko dwie i wybiera się samemu profil, a na tym mi zależało. Dzięki temu mogę połączyć dwa różne profile - chemię i historię - co chyba nie byłoby możliwe w żadnej innej szkole w Polsce - tłumaczy Mika. Wojciech Stangierski zdecydował się natomiast na V LO. - Poziom kształcenia pod względem biologii w klasie biologiczno-chemicznej jest dosyć wysoki więc myślę, że to będzie trafny wybór - przyznaje.

Które szkoły i klasy cieszą się największym zainteresowaniem gimnazjalistów? Na pierwszym miejscu jest klasa przygotowująca do międzynarodowej matury w II LO. Na 54 miejsca jest aż 134 chętnych. Ale po zdaniu międzynarodowej matury na uczniów czekają uniwersytety na całym świecie. Sporym zainteresowaniem cieszą się też klasa psychologiczno-prawnicza w IV LO im. KEN (86 chętnych na 31 miejsc) oraz ekonomiczno-językowa w VI LO im. Paderewskiego (82 chętnych na 31 miejsc). Od lat duże wzięcie mają też klasy medyczne w I LO i Marynce (ponad 60 chętnych na 31 miejsc w każdej z klas).

Ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się też technika i szkoły zawodowe. W Poznaniu znajduje się jedno z najlepszych techników komunikacji w Polsce - z Zespole Szkół Komunikacji im. Cegielskiego. Właśnie do tej szkoły chce iść Mikołaj Palacz. - W przyszłości jak pójdę do pracy to będę mógł powiedzieć, że coś umiem nie dlatego, że się nauczyłem tylko dlatego, że rzeczywiście mam papiery na konkretne kwalifikacje - zaznacza. Na 31 miejsc w klasie o profilu technik informatyk w tej szkole jest 100 chętnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się też klasy o tym samym profilu w Technikum Łączności i Technikum Elektryczno-Elektronicznym (około 60 chętnych na 31 miejsc). W Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu aż 105 osób stara się o miejsce w jednej z dwóch klas o profilu technik weterynarii.

Miasto od kilku lat zachęca uczniów, by zamiast iść do liceum stawiali na zawodówki i technika. W ubiegłym roku zdecydowało się na to 44% gimnazjalistów. Wyniki tegorocznego naboru do szkół będą znane w lipcu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro