Reklama
Reklama

Wielkopolska: dane wrażliwe 50 tysięcy pacjentów wyciekły do internetu?

fot. Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl
fot. Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Policja sprawdza czy doszło do wycieku danych pacjentów kolskiego szpitala. Mowa jest o wycieku danych wrażliwych, jak m.in. wyniki badań, nawet 50 tysięcy osób.

Sprawę opisał portal zaufanatrzeciastrona.pl, do którego zwrócił się jeden z czytelników. - Jeszcze kilka dni temu w sieci można było znaleźć dane osobowe oraz medyczne 50 tysięcy pacjentów Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Medycznej w Kole. Pobrać je i wykorzystać mógł każdy internauta, który trafił na adres serwera - piszą autorzy artykułu.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA


Jakie dane można było znaleźć w sieci? Nie tylko imię, nazwisko czy PESEL pacjentów, ale też ich adresy zamieszkania, grupy krwi, a nawet wyniki badań (np. dzieci chorych na choroby zakaźne w latach 2014 - 2017). Były to również dane pracowników - np. numery kont bankowych i dane z dowodów osobistych. - Według naszej wiedzy to największy ujawniony do tej pory incydent tego typu w polskiej służbie zdrowia - dodają.

Autorzy artykułu opisują, że wejście na serwer było możliwe bez jakiegokolwiek wpisania loginu i hasła. Dodatkowo znajdowały się tam także pirackie pliki - oprogramowanie czy albumy muzyczne. Portal Zaufanatrzeciastrona.pl natychmiast poinformował szpital o sprawie. Dane zostały zabezpieczone i nie są już dostępne.

Jak informuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, funkcjonariusze sprawdzają czy doszło do wycieku danych pacjentów. - Na razie mowa o niezabezpieczonym szpitalnym serwerze - zaznacza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
16.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro