Reklama
Reklama

Poznańska Kolej Metropolitalna wyjedzie na tory wraz z grudniową zmianą rozkładu jazdy

fot. czytelnik
fot. czytelnik

Choć o potrzebie stworzenia kolei metropolitalnej mówi się od lat, to dopiero w ostatnim roku zrobiono pierwsze kroki zmierzające do jej realizacji. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze pociągi w ramach projektu PKM wyjadą na tory już w grudniu. O planowanych działaniach pisze czerwcowy Rynek Kolejowy.

Poznańska Kolej Miejska nie ma być koleją miejską jak choćby najbardziej znana Szybka Kolej Miejska z Trójmiasta. Poznański projekt zakłada przede wszystkim poprawę komunikacji między Poznaniem a gminami ościennymi. Pełna realizacja wymaga jednak wielu inwestycji infrastrukturalnych, a jedną z ważniejszych jest między innymi budowa trzeciego toru pomiędzy Poznaniem Głównym a Poznaniem Wschodnich. W tej chwili trwa przetarg na wykonawcę studium wykonalności tej inwestycji, ale już dziś wiadomo, że złożone oferty przekroczyły założony budżet. PKP PLK zadecyduje, czy podwyższyć budżet, czy rozpisać nowy przetarg.

Niemniej istotne było przygotowanie masterplanu, który dokładnie opisuje zasady działania PKM. Jego autorzy twierdzą, że pociągi PKM w poszczególnych relacjach powinny kursować dwa razy na godzinę -Oceniam, że w stosunku do tego, co mamy dzisiaj, żeby osiągnąć pełne parametry kolei metropolitarnej, trzeba zwiększyć pracę przewozową o około 25% i na to jesteśmy przygotowani - mówił marszałek Wojciech Jankowiak, którego słowa cytuje Rynek Kolejowy. Warto dodać, że na całym obszarze PKM obowiązywać będzie znana poznaniakom karta PEKA.

Choć przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego nie ukrywają, że na pełną funkcjonalność systemu będzie jeszcze trzeba poczekać, to zapowiadają, że pierwsze pociągi w ramach PKM mogą wyjechać na tory już w grudniu - W oparciu o master plan podjęliśmy już rozmowy z poszczególnymi gminami i powiatami na temat współfinansowania zwiększonej liczby przewozów. Mamy pozytywny oddźwięk i stopniowo będziemy to uruchamiali. Tam, gdzie to możliwe, od następnego rozkładu jazdy, czyli od grudnia, będziemy sukcesywnie zwiększać liczbę połączeń, natomiast tego nie da się zrobić w jeden dzień -powiedział Jankowiak.

Urząd Marszałkowski chciałby, aby Poznańska Kolej Metropolitalna w zaplanowanym kształcie zaczęła działać w 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro