Przebudowa ul. Gdyńskiej będzie realizowana w trybie "zaprojektuj i zbuduj"
Decyzją władz miasta przebudowa fragmentu ul. Gdyńskiej na odcinku od granicy Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Czerwonaku będzie realizowana w trybie "zaprojektuj i zbuduj".
Jak tłumacząmiejscy urzędnicy decyzja o zmianie trybu przeprowadzenia inwestycji spowodowana była koniecznością unieważnienia przetargu na aktualizację istniejącej dokumentacji projektowej dla tego zadania. Podjęta została w uzgodnieniu Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, pełniącym rolę Instytucji Zarządzającej WRPO+. W związku z tym czasowo zawieszono ocenę wniosku o dofinansowanie tego projektu ze środków unijnych.
Planowana przebudowa jest częścią zakończonej w listopadzie ub. roku inwestycji "Budowa i rozbudowa dróg dla potrzeb ITPOK". Aktualizacja dokumentacji jest potrzebna, by uniknąć problemów z jej jakością, co miało miejsce w przypadku poprzednich etapów. Na stary projekt trzeba nanieść wszelkie zmiany, które zaszły w otoczeniu drogi od momentu jego sporządzenia, zweryfikować potencjalne kolizje z infrastrukturą podziemną oraz warunki geotechniczne - wyjaśnia Paweł Śledziejowski, prezes PIM.
W postępowaniu przetargowym wpłynęły dwie oferty, opiewające na kwoty znacznie wyższe niż zamierzał na te prace - zgodnie z obowiązującymi zasadami - wyasygnować zamawiający. Przetarg trzeba było unieważnić - informuje Jacek Łakomy z biura prasowego UMP. Unieważniony przetarg oraz analiza ryzyka potencjalnych kosztów, na które mogło być narażone Miasto, wpłynęły na decyzję o zmianie trybu realizacji inwestycji na "zaprojektuj i wybuduj"- dodaje.
Należy podkreślić, że projekt przebudowy ul. Gdyńskiej na odcinku od granicy miasta do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków nie jest oceniany w trybie konkursowym, a indywidualnym. Ma to związek ze wstępnym zabezpieczeniem dotacji wpisem na tzw. listę projektów kluczowych. Zmiana trybu realizacji inwestycji nie powoduje zmiany zakresu zadania. Będziemy się starać dotrzymać ram czasowych jego wykonania założonych w Wieloletniej Prognozie Finansowej - tłumaczy Jan Gosiewski, zastępca dyrektora Wydziału Transportu i Zieleni UMP.
Odcinek drogi wojewódzkiej nr 196 liczący 1200 metrów, leżący granicach administracyjnych gminy Czerwonak ma stać się drogą dwujezdniową, powstaną też ronda na skrzyżowaniach z ul. Poznańską i Piaskową oraz zbudowana zostanie droga serwisowa pomiędzy tymi ulicami. Zgodnie z planem mają powstać też zatoki autobusowe, chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu.