Reklama

W poznańskich zakładach Cegielskiego będą powstawać pojazdy wojskowe?

Cobra II | fot. Otokar
Cobra II | fot. Otokar

W poniedziałek spółka H. Cegielski Poznań podpisała list intencyjny z turecką firmą Otokar dotyczący współpracy przy produkcji pojazdów wojskowych. Miałyby to być pojazdy Cobra II 4x4.

- Produkowane w Cegielskim pojazdy, zgodnie z założeniami naszej współpracy, będą miały różne konfiguracje, odpowiadające potrzebom wojska i służb bezpieczeństwa. Bazując na doświadczeniu Cegielskiego, unikalnym parku maszynowym i możliwościach produkcyjnych firmy chcemy ponownie rozwijać produkcję specjalną w Cegielskim - wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes Cegielskiego, który do końca czerwca pozostanie na stanowisku. Następnie będzie kierować zespołem odpowiedzialnym za produkcję specjalną w Cegielskim. HCP ma odpowiadać w ramach współpracy z turecką firmą za zaplecze produkcyjne projektu. Ma to wzmocnić pozycję polskiej gospodarki w ważnej dziedzinie produkcji jaką jest sprzęt wojskowy.

Nie jest to jedyne porozumienie podpisane przez HCP w ostatnim czasie. W zeszłym tygodniu Cegielski zawarł porozumienie z czeskim holdingiem Czechoslovak Group (CSG), które ma dotyczyć "rozwoju technologicznego oraz produkcji bojowych pojazdów 4x4 wykonywanych z przeznaczeniem dla wojska". Partnerzy chcą dążyć do tego, by przedstawić jak najlepszą ofertę Ministerstwu Obrony Narodowej, a następnie produkować pojazdy dla polskiego wojska.

W przeszłości na terenie poznańskiego Cegielskiego produkowano m.in. karabiny, pociski czy pociągi pancerne. Jest to więc powrót do działalności, która od lat była zawieszona.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro