Reklama
Reklama

Studenci z Politechniki stworzyli super-drona. Jadą na zawody do USA!

Studenci Politechniki Poznańskiej w dniach 14 - 17 czerwca wezmą udział w Międzynarodowych Akademickich Zawodach Autonomicznych Statków Powietrznych, które odbędą się w bazie Marynarki Wojennej USA w Webster Field w stanie Maryland.

Studenci Akademickiego Klubu Lotniczego Aero Design musieli zbudować drona, który już pomyślnie przeszedł testy. - Jest to konstrukcja powstała z włókna węglowego. Dla nas, Akademickiego Klubu Lotniczego, jest to nowa technologia. Do tej pory konstruowaliśmy modele z materiałów standardowych, ale wynikało to z wcześniejszych ograniczeń narzuconych podczas wcześniejszych zawodów - mówi Radosław Górzański z Politechniki Poznańskiej.

- W ubiegłym roku 4 studentów z naszego koła miało okazję uczestniczyć w stażu w Dreźnie, w Instytucie Konstrukcji Lekkich, gdzie m.in. opracowywane są rozwiązania dla Airbusa czy Porsche - dodaje. Studenci skorzystali z doświadczenia zdobytego w Dreźnie i przenieśli je na nowy model drona. - Nasz model waży około 13 kilogramów, ma szeroką przestrzeń ładunkową, która umożliwia zamontowanie w niej elektroniki. Obecnie wyposażony jest w silnik elektryczny, ale docelowo przewidujemy wykorzystanie tu silnika spalinowego - podkreśla Górzański.

Studenci wezmą udział w konkursie odbywającym się na terenie Bazy Marynarki Wojennej USA. - Lecimy do Nowego Jorku, stamtąd trafimy do Maryland na południu Waszyngtonu. Ponieważ zawody odbywają się na terenie bazy marynarki wojennej, musieliśmy odpowiednio wcześnie uzyskać wszystkie upoważnienia, dzięki którym będziemy mogli wejść do tej bazy. Nie jest to baza, w której stacjonują myśliwce, ale jest to lotnisko, z którego operują samoloty testujące różne rozwiązania walki elektronicznej - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro