Reklama

Jacek Jaśkowiak obejrzy kontrowersyjną "Klątwę". Minister Kultury nie odpowiedział na zaproszenie prezydenta Poznania

fot. www.facebook.com/jaskowiakjacek
fot. www.facebook.com/jaskowiakjacek

Kilka tygodni temu ogromne kontrowersje wzbudziła wystawiana w warszawskim Teatrze Powszechnym "Klątwa". Sprawa uderzyła też w Poznań, bo reżyser sztuki jest kuratorem tegorocznej edycji Festiwalu Malta.

Kilka tygodni temu ogromne kontrowersje wzbudził spektakl "Klątwa", wystawiany w warszawskim Teatrze Powszechnym. W sztuce można zobaczyć m.in. seks oralny aktorki z figurą świętego Jana Pawła II. Nagranie z tego wydarzenia błyskawicznie obiegło media i wywołało burzę.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Reżyserem jest Oliver Frljić, który w tym roku ma być kuratorem Festiwalu Malta. To wywołało ostrą reakcję ministerstwa kultury, które zapowiedziało wstrzymanie dotacji dla poznańskiej imprezy - Jeżeli nie można cofnąć środków miejskich, to chociaż spróbujmy wynegocjować rozwiązanie, które nie będzie godziło w uczucia mieszkańców. A jeżeli się nie uda to być może - nie wiem, czy w tym roku, czy w przyszłych latach - cofnijmy po prostu dofinansowanie Festivalu Malta ze środowisk centralnych - komentował wówczas Mateusz Rozmiarek, radny PiS.

Na groźby ministerstwa zareagował Jacek Jaśkowiak, który stwierdził, że cenzura prewencyjna jest w Polsce zakazana, a miasto finansuje różne imprezy kulturalne, również te związane z kościołem. Prezydent Poznania nie ograniczył się tylko do polemiki z przeciwnikami -Ponieważ ocenianie dorobku twórcy tylko na podstawie niepewnych czy subiektywnych relacji wydaje mi się niefortunne, chciałbym zaprosić Pana Ministra na wspólną wizytę w teatrze i późniejszą merytoryczną rozmowę o spektaklu. Może obawy dotyczące osoby kuratora zostaną rozwiane po obejrzeniu sztuki - napisał prezydent Poznania.

Odpowiedź od Piotra Glińskiego nie nadeszła, ale Jacek Jaśkowiak wybrał się we wtorek do teatru -Nie można oceniać sztuki teatralnej, której się nie widziało. Obejrzenie spektaklu to absolutne minimum. Na moje zaproszenie do wspólnej wizyty w Teatrze Powszechnym, by zobaczyć "Klątwę", Minister Piotr Gliński nie odpowiedział - napisał prezydent Poznania w serwisie społecznościowym Facebook i poinformował, że na spektakl wybrał się z Rafałem Grupińskim, Ministrem Kultury w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro