Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
16 4
Reklama

Jacek Jaśkowiak obejrzy kontrowersyjną "Klątwę". Minister Kultury nie odpowiedział na zaproszenie prezydenta Poznania

BS
wtorek, 30.05.2017 r.
godz. 19.20
BS | wtorek, 30.05.2017 r., godz. 19.20
Jacek Jaśkowiak obejrzy kontrowersyjną Klątwę. Minister Kultury nie odpowiedział na zaproszenie prezydenta Poznania
fot. www.facebook.com/jaskowiakjacek

Kilka tygodni temu ogromne kontrowersje wzbudziła wystawiana w warszawskim Teatrze Powszechnym "Klątwa". Sprawa uderzyła też w Poznań, bo reżyser sztuki jest kuratorem tegorocznej edycji Festiwalu Malta.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
16°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
18°C 1018 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Kilka tygodni temu ogromne kontrowersje wzbudził spektakl "Klątwa", wystawiany w warszawskim Teatrze Powszechnym. W sztuce można zobaczyć m.in. seks oralny aktorki z figurą świętego Jana Pawła II. Nagranie z tego wydarzenia błyskawicznie obiegło media i wywołało burzę.

Reżyserem jest Oliver Frljić, który w tym roku ma być kuratorem Festiwalu Malta. To wywołało ostrą reakcję ministerstwa kultury, które zapowiedziało wstrzymanie dotacji dla poznańskiej imprezy - Jeżeli nie można cofnąć środków miejskich, to chociaż spróbujmy wynegocjować rozwiązanie, które nie będzie godziło w uczucia mieszkańców. A jeżeli się nie uda to być może – nie wiem, czy w tym roku, czy w przyszłych latach – cofnijmy po prostu dofinansowanie Festivalu Malta ze środowisk centralnych - komentował wówczas Mateusz Rozmiarek, radny PiS.

Na groźby ministerstwa zareagował Jacek Jaśkowiak, który stwierdził, że cenzura prewencyjna jest w Polsce zakazana, a miasto finansuje różne imprezy kulturalne, również te związane z kościołem. Prezydent Poznania nie ograniczył się tylko do polemiki z przeciwnikami - Ponieważ ocenianie dorobku twórcy tylko na podstawie niepewnych czy subiektywnych relacji wydaje mi się niefortunne, chciałbym zaprosić Pana Ministra na wspólną wizytę w teatrze i późniejszą merytoryczną rozmowę o spektaklu. Może obawy dotyczące osoby kuratora zostaną rozwiane po obejrzeniu sztuki - napisał prezydent Poznania.

Odpowiedź od Piotra Glińskiego nie nadeszła, ale Jacek Jaśkowiak wybrał się we wtorek do teatru - Nie można oceniać sztuki teatralnej, której się nie widziało. Obejrzenie spektaklu to absolutne minimum. Na moje zaproszenie do wspólnej wizyty w Teatrze Powszechnym, by zobaczyć "Klątwę", Minister Piotr Gliński nie odpowiedział - napisał prezydent Poznania w serwisie społecznościowym Facebook i poinformował, że na spektakl wybrał się z Rafałem Grupińskim, Ministrem Kultury w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej.

Reklama