Reklama

Afganistan: polscy komandosi pomogli uwolnić 11 zakładników

fot. PAP/Stanisław Rozpędzik
fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

11 więźniów przetrzymywanych przez talibów w prowincji Helmand został odbitych przez wojska afgańskie przy współudziale polskich komandosów.

- W ostatnich dniach w Afganistanie w prowincji Helmand, jednostki specjalne afgańskich sił przy współudziale, wsparciu i po długim szkoleniu przez polskie Wojska Specjalne uwolniły 11 więźniów, przetrzymywanych przez talibów: czterech policjantów, dwóch żołnierzy oraz pięć osób cywilnych, które przez ponad 4 miesiące były torturowane i bite - poinformował we wtorek minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz.

Szef MON podkreślał, że akcja była możliwa dzięki wsparciu Służby Kontrwywiadu Wojskowego i służb amerykańskich. - Polscy żołnierze sami nie podejmując walki, pokazali, iż można doprowadzić do działań na rzecz pokoju i spychania do defensywy terrorystów, ratowania ludności cywilnej, przeciwstawiania się fali terroru, która dzisiaj przewala się przez cały świat, a która w dużym stopniu ma swoje źródło m.in. w Afganistanie - powiedział Macierewicz.

Obecnie w Afganistanie stacjonują polskie Wojska Specjalne. Nie biorą one jednak udziału w walkach. Ich zadaniem jest przede wszystkim szkolenie miejscowego wojska, a także zabezpieczanie akcji żołnierzy afgańskich. Kontyngent liczy obecnie 200 osób, wkrótce ma zostać zwiększony do 230.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro