Reklama
Reklama

Poznań: chcieli wykupić mieszkania komunalne, miasto wstrzymało procedurę. "To karygodne"

Setki poznaniaków chcą wykupić mieszkania komunalne po preferencyjnych stawkach. Niestety, po decyzji urzędników, nie będą mogli tego zrobić. Miasto nie daje już mieszkańcom możliwości taniego wykupu i tłumaczy, że dzięki temu będzie mieć w ofercie więcej mieszkań komunalnych.

- To jest karygodne, tak nie powinny działać urzędu - mówi poznanianka, która chciała tanio wykupić mieszkanie komunalne. Skarży się, że choć starała się o wykup od kilkunastu lat, procedura rozpoczęła się dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Po kilku miesiącach mieszkanka Wildy usłyszała, że mieszkania z bonifikatą już nie wykupi, bo taka możliwość została zablokowana przez zastępcę prezydenta Poznania Tomasza Lewandowskiego.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


Lewandowski decyzję w tej sprawie podjął w lutym. Dlaczego? W mieście brakuje mieszkań komunalnych. - W tej sytuacji budowa nowych mieszkań i ponoszenie dodatkowych kosztów przy jednoczesnym sprzedawaniu mieszkań dotychczasowych za 10% ich wartości jest nieracjonalne - podkreśla Tomasz Lewandowski. A nawet na taką bonifikatę godziło się dotąd miasto.

W kolejce oczekujących po wykup lokalu komunalnego jest blisko 3000 wniosków, których urzędnikom nie udało się rozpatrzyć przed decyzją prezydenta Lewandowskiego. Zdarzają się sytuacje, gdy w tym samym budynku jedni mieszkańcy mają wykupione mieszkania, a inni nie, ponieważ urzędnicy dłużej zajmowali się ich sprawą.

Radny PiS Michał Grześ chciałby, aby mieszkania mogły wykupić osoby, które złożyły stosowny wniosek przed decyzją prezydenta Lewandowskiego. - Często ci ludzie nie wykupili mieszkań nie ze swojej winy, tylko z winy miasta, które źle przygotowywało sprzedaż - zaznacza.

Jest jeszcze szansa na wykupienie mieszkania z dużym upustem, ale miasto zaznacza, że będą to wyjątkowe sytuacje. - Na przykład w momencie, gdy mieszkaniec poniósł bardzo dużo nakładów w związku z tym, że miał ten lokal wykupić - wyjaśnia Lewandowski.

W Poznaniu znajduje się także około 800 mieszkań "policyjnych". W ich przypadku zasada wykupu nie zmienia się - wciąż będzie można je wykupić z dużą bonifikatą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro