Reklama
Reklama

Coraz więcej obcokrajowców pracuje w naszym regionie

Przez dwa lata liczba ludzi z zagranicy, którzy przyjeżdżają do pracy w Wielkopolsce, wzrosła ponad trzykrotnie.

Wynika to z danych urzędu wojewódzkiego, które bazują na liczbie wydanych zezwoleń na pobyt i pracę w Polsce. W naszym regionie korzysta z nich obecnie 127 tys. cudzoziemców. To w zdecydowanej większości Ukraińcy. Pracodawcy chętnie sięgają po pracowników ze wschodu, bo przy niskim bezrobociu coraz częściej brakuje im rąk do pracy. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że brakuje rąk do pracy. Rynek pracodawców jest otwarty, a brakuje Polaków, którzy by określone miejsca pracy mogli podjąć - mówi Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski.

Na początku to są sami pracownicy, którzy po pewnym czasie decydują się w związku z rozłąką żeby sprowadzić również rodzinę - mówi Grzegorz Wojtasz, dyrektor. wydziału spraw obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego.

Przybysze nie zawsze jednak pracują legalnie. Zdarza się też, że padają ofiarami wyzysku lub oszustw ze strony nieuczciwych przedsiębiorców. Nie ma odpowiednich warunków pracy, nie ma dobrze zorganizowanego warsztatu, nie zapewniono mu chociaż obiecywano odpowiednie miejsce, w którym może zamieszkać. A do tego płaci mu się stawki wielokroć niższe niż polskim pracownikom - zauważa Maria Krupecka, pełnomocnik wojewody ds. równego traktowania.

Wojewoda chce, by obcokrajowcy przyjeżdżający za pracą chcieli zamieszkać w Wielkopolsce na stałe. O tym, jak pomóc przybyszom ze wschodu, dyskutowali w piątek urzędnicy i specjaliści w urzędzie wojewódzkim.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro